V Anglii jde do dražby 200 let starý most přes Temži

V Anglii jde do dražby velmi netypické zboží. Jedná se o soukromý most přes řeku Temži u Oxfordu. Je starý více než dvě stě let a podléhá zvláštním předpisům, proto jeho uživatelé platí mýtné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Most přes Temži v Eynshamu | Foto: www.panoramio.com

Most v Eynshamu nechal postavit v roce 1767 tehdejší lord z Abingdonu. Překlenuje Temži na vozovce vedoucí do centra Oxfordu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo Milan Kocourek o prodeji mostu v Eynshamu

Řidiči platí za jeho použití pět pencí. Nákladní vozy musí platit 50 pencí, tedy kolem 14 korun.

To se řidičům samozřejmě nelíbí a chtějí, aby místné bylo zrušeno. Jejich argument spočívá hlavně tom, že vybírání peněz nepříjemně zdržuje cestu do centra univerzitního města, kam denně dojíždí do práce i za zábavou tisíce obyvatel.

Účastníci protestní akce proti mýtnému tvrdí, že jeho vybírání způsobuje velké dopravní zácpy. Most, který leží ve volebním obvodu vůdce opozičních konzervativců Davida Camerona, použije za rok na čtyři miliony lidí.

Majitel nemusí z mostu platit daně

Most je soukromý a vztahuje se na něj zvláštní zákon parlamentu. Z toho vyplývají některé věci, které dnes leckdo považuje za podivné, ne-li trapně zastaralé.

Podle ustanovení zákona je stavba navždy ve vlastnictví hraběte z Abingdonu a jeho dědiců a vyplývá z něj rovněž neplacení daní z příjmů, tedy dědické daně, daně z navýšené hodnoty kapitálu a z přidané hodnoty. Zároveň ale majitel nese veškeré náklady spojené s údržbou a provozem mostu.

K prodeji dochází po smrti dosavadního majitele, pana Grahama Smithe. K mostu patří v jedné ceně také nevelká kamenná budova na vybírání mýtného, pozemek o rozloze čtyř akrů a parkoviště pro 12 vozů.

Odhadní cena mostu činí jeden milion a 125 tisíc liber, což je kolem 35 milionů korun. Do akce se most dostal proto, že je na trhu už nějakou dobu. Například letos v květnu byla požadovaná cena vyšší, a to 1,65 milionu liber.

Správce pozůstalosti dosavadního majitele řekl, že tři dědicové, děti Grahama Smithe, nemají o most stejný zájem, jako míval jejich otec. Mezi potenciálními zájemci je prý radnice města Oxford.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme