V Anglii našli vzácnou římskou masku z dob okupace Británie

V severoanglické Cumbrii byla nalezena vzácná bronzová maska z doby římské okupace Británie. Artefakt vzbudil pozornost odborníků především proto, že byl nalezen téměř v neporušeném stavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeologové | Foto: zdroj: ČT24

Masku našel jeden nadšenec, hledač pokladů s detektorem na kovy, který si přeje zůstat v anonymitě. Našel ji v malé vísce Crosby Garrett v severoanglické Cumbrii a právě po ní je maska pojmenovaná. Maska kryla celý obličej, jsou v ní otvory pro oči a v horní části je zakončená grifem.

Původně byla maska nabarvená bíle, což kontrastovalo se zlatými vlasy na okrajích. Nosila se společně s obdobným barevným štítem a s vyšívanou tunikou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Kocourek mluvil o římské masce nalezené v Cumbrii

Kunsthistorička aukční síně Christie's řekla, že něco tak krásného z doby římské okupace ještě neviděla. Vysvětlila, že maska pochází z období mezi polovinou prvního a koncem druhého století po Kristu. Byla používána při sportovním klání římských vojáků a při přehlídkách jezdectva.

Římský guvernér Aria z Nikumédie, který působil za vlády císaře Hadriána, popsal masku ve svém díle o vojenské taktice a uvedl, že Římané požívali masku jako známku vynikajícího výkonu v jezdeckých disciplínách.

Maska bude vydražena

Při sportovních kláních byli jezdci rozděleni do dvou týmů, jeden útočný a druhý obranný. Právě při těchto kláních se maska používala. Bylo to obvykle během náboženských festivalů.

Jeden nadšenec po shlédnutí masky napsal na stránky BBC, že podle jeho názoru má maska reprezentovat starořímského boha Mitru a její podoba připomíná Alexandra Velikého, který žil v 356 až 323 před naším letopočtem.

Tato římská maska už je v pořadí třetí, která byla nalezena v Británii. Její první předchůdkyně byla objevena už v roce 1795 a je uložena v Britském muzeu. Druhá, která byla nalezená v Newstedu v roce 1905, je v Antikvárním muzeu ve skotském Edinburghu.

Maska z Crosby Garrett má být vydražena v aukční síni Christie's 7. října v rámci prodeje starých památek. Odhadní cena je 300 000 liber.

Milan Kocourek, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme