V Anglii se stávkovalo proti vládní reformě penzí, odbory ale nepodporuje ani opozice

Téměř polovinu škol v Anglii a Walesu postihla stávka učitelů proti vládnímu návrhu důchodové reformy. Kantory podpořili i někteří další státní zaměstnanci. Jejich tlak na vládu kvůli požadované změně penzijní reformy ale nepodporují ani opoziční labouristé.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učitelé ve Spojeném království dnes nešli do práce, namísto toho s transparenty protestovali proti vládním reformám

Učitelé ve Spojeném království dnes nešli do práce, namísto toho s transparenty protestovali proti vládním reformám | Zdroj: Reuters

Odhadem okolo 750 tisíc učitelů a státních zaměstnanců vyjádřilo v ulicích nesouhlas s důchodovou reformou. Zavřené proto dnes zůstaly tisíce škol, protestovalo se před londýnským parlamentem, před budovami soudu i u úřadů práce. Nepracovalo se u pobřežní stráže nebo pasové kontroly. Problémy na letištích to však nezpůsobilo. Stávka tak asi nejvíce zasáhla rodiče malých dětí, které kvůli stávce učitelů nemohly do školy.

Přehrát

00:00 / 00:00

jan Jůn mluvil ve večerních Ozvěnách dne Radiožurnálu o dnešním průběhu stávky ve Spojeném království

Z celkového počtu půlmilionu státních úředníků jich stávkovala jen pětina. Ze zaměstnanců veřejného sektoru se k protestům připojila jen asi desetina. Na státních školách stávkovala třetina učitelů, třetina prý tak na půl a třetina stávku nepodpořila.

Vláda argumentuje, že její reformy jsou fér vůči daňovým poplatníkům i zaměstnancům a jednání o jednotlivých zákonech stále nejsou uzavřená. Předáci odborů však tvrdí, že vláda nenaslouchá jejich argumentům. Vládní návrhy by znamenaly dodatečná léta práce a větší příspěvky zaměstnanců na menší důchody.

Generální tajemník britské odborové centrály Brendan Barber řekl, že životní úroveň pracovníků veřejného sektoru v nižších a středních platových kategoriích je nahlodávána ve jménu snižování deficitu, zatímco ti, co krizi způsobili, nenesou odpovědnost.

Šéf úřadu kabinetu Francis Maude naopak vzkázal, že velká většina pracovníků veřejného sektoru stávku nepodporuje.

Proti stávkujícím dokonce vystoupili i opoziční labouristé s argumentem, že stávka má velmi malou podporum, a proto jí ani oni neschvalují. Militantní vůdci odborových svazů se ale domnívají, že „malé Athény“ vládu zastraší.

Podle novináře působícího ve Velké Británii Jana Jůna si tak státní zaměstnanci proti sobě poštvávají veřejnost, která už tak upozorňuje na vyšší průměrné důchody ve státním sektoru, než je v zemi běžné a které oni musí platit ze svých daní.

Milan Kocourek, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme