V Annapolisu oznámili termín jednání o vzniku palestinského státu

Představitelé palestinské samosprávy a Izrael začnou už 12. prosince jednat o vzniku nezávislého a demokratického státu - Palestiny. Oznámil to americký prezident Bush v Annapolisu na blízkovýchodní mírové konferenci. Jednání se účastní téměř 50 zemí světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

E. Olmert, G. Bush a M. Abbas | Zdroj: ČTK

Izraelský premiér Ehud Olmert označil ústupky vůči Palestincům za velmi bolestné. Izrael je ale udělal v zájmu urovnání odvěkého nepřátelství Palestinců a Izraelců. Izraelským vyjednavačům se nakonec podařilo prosadit do společné dohody text, podle kterého bude palestinský stát domovem Palestinců a Izrael bude domovem židovského národa.

Palestinští zástupci v tom viděli překážku pro návrat Palestinců do Izraele, ale stejně tak nechtěli dát záminku k požadavku aby se do Předjordánka a Gazy mohli vracet židovští osadníci. Obě země teď musejí do 12. prosince ustavit řídící výbory.

V ohlasech na první výsledky konference kritici tvrdí, že se vlastně neřešily základní problémy. Jde hlavně o vytyčení hranic budoucího palestinského státu, o podobu Jeruzaléma a o osud palestinských uprchlíků, ale i židovských osadníků. Řada pozorovatelů ale oceňuje i dohodu o tom, že bude dohoda. Představitelé palestinské samosprávy a Izraele se mají scházet každé dva týdny a mezníkem pro existenci Palestiny je konec příštího roku.

Podle některých analytiků se také osvědčil postoj Američanů. Dát prostor k jednání, tlačit na výsledek, ale konkrétní jednání nechat výhradně na Palestincích a Izraelcích.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme