V Aquile začal summit G8 - mluvit se bude hlavně o ekonomické krizi

Jak dál s ekonomickou krizí - především o tom budou v italské Aquile jednat země skupiny G8. V následujících třech dnech mají také doladit postoje před kodaňským summitem o globálním oteplování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

summit G8 v Aquile provázejí přísná bezpečnostní opatření | Foto: AFP

Kvůli summitu platí velmi přísná bezpečnostní opatření. Asi stovka aktivistů z ekologického hnutí Greenpeace těsně před jeho začátkem obsadila jeřáby, věže a dopravní pásy ve čtyřech tepelných elektrárnách.

Itálie, která teď skupině sedmi nejvyspělejších zemí a Ruska předsedá, doufá, že se jí na jednáních podaří získat souhlas Indie a Číny s ambiciózním plánem snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů na polovinu.

Aquilu letos v dubnu těžce poničilo zemětřesení. Katastrofa si vyžádala na 300 lidkých životů a oblast stále trpí následnými otřesy. Ty zatím poslední zaznamenali seismologové minulý týden. Italský premiér Silvio Berlusconi ale ujistil své partnery, že budova finanční policie, kde budou zasedat, je vůči otřesům odolná.

Igor Maňour, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme