V Aquile začal summit G8, hlavním tématem je ekonomika

Další recept na oživení globální ekonomiky hledají šéfové zemí G osmičky v středoitalské Aquile. Konkrétní a jednotný recept ale politici ze sedmi ekonomicky nejvyspělejších zemí a Ruska zatím nenašli. Místo mírného optimismu vládne přesvědčení, že ekonomická situace je nejistá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

summit G8 v Aquile | Foto: AFP

Zatímco německá kancléřka Angela Merkelová varuje před dalším zadlužováním, Spojené státy, Velká Británie nebo Japonsko připouštějí další stimulační kroky, které by měly vést k oživení po nejhorší recesi od druhé světové války.

Naopak větší shoda panuje ohledně boje proti klimatickým změnám. Prezident Barack Obama, který je na G8 poprvé, přislíbil spolupráci s evropskými zeměmi. Výsledkem by mělo být dodržování takových předpisů, aby do roku 2050 došlo ke zvýšení teploty maximálně o dva stupně Celsia.

Emise skleníkových plynů by se do té doby měly snížit o polovinu. To ovšem bude záviset na rozhodnutí nejrychleji se rozvíjejících zemí jako je Indie a Čína. Čínský prezident Chu ting tchao už dal najevo, že jeho země nehodlá na razantní snižování emisí přistoupit. Definitivní výsledek bude znám ve čtvrtek, kdy k jednacímu stolu usednou právě zástupci Indie, Číny a Brazílie.

Kvůli summitu platí velmi přísná bezpečnostní opatření. Asi stovka aktivistů z ekologického hnutí Greenpeace těsně před jeho začátkem obsadila jeřáby, věže a dopravní pásy ve čtyřech tepelných elektrárnách. K větším incidentům ale zatím nedošlo.

Italský premiér Silvio Berlusconi záměrně pozval své kolegy do zemětřesením poničené Aquily. Procházka pobořeným městem a jednání ve vojenských podmínkách zapůsobila na kanadského premiéra Stephena Harpera, který přislíbil pomoc v hodnotě pěti milionů kanadských dolarů. Německá kancléřka zase přislíbila 3 miliony eur na obnovu jednoho z desítek poničených kostelů. Ani to ale některé místní obyvatele nesmířilo s konáním summitu a poukazují na to, že italská vláda namísto rekonstrukce poničených domů investovala do přípravy schůzky.

Igor Maňour, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme