V Argentině odsoudili na doživotí další vojáky z doby junty

Argentina má další odsouzené z doby vojenské diktatury. Soud poslal na doživotí osm bývalých vojáků za mučení a vraždu 22 civilistů. Jeden bývalý policista odešel od soudu jako nevinný. Zákony, zaručující amnestii za zločiny vojenské diktatury, zrušil nejvyšší soud v roce 2005, víc než dvacet let po jejím konci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Argentiny

Vlajka Argentiny | Foto: Wikipedia

Temné kapitoly argentinské ‚Špinavé války‘, tedy teroru pravicového vojenského režimu na přelomu 70. a 80. let, stále nejsou uzavřené.

Soud v severoargentinském městě Resistencia trval rok. Na jeho konci padly nejvyšší tresty za zločiny proti lidskosti. Obvinění bývalí vojáci tvrdili, že se jen bránili útoku ozbrojených bojovníků levicové peronistické guerilly Montoneros, kteří přepadli vojenský konvoj.

U soudu se ale ukázalo, že skupina vojáků zabila neozbrojené příslušníky guerilly a politické aktivisty, včetně žen. Některé znásilnili. Pak všechny pohřbili na kraji městečka Margarita Belén. Příbuzní a blízcí popravených rozsudek přivítali.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme