V Arménii pokračuje 'elektroprotest', Moskva situaci napjatě sleduje

Ani průtrž mračen nevyhnala z ulic arménského hlavního města Jerevanu demonstranty, kteří už čtvrtým dnem protestují proti zvýšení cen elektřiny. Rusko se obává, že to je jen záminka a že může jít o další ‚majdan‘ řízený Západem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest v arménském Jerevanu | Zdroj: Reuters

V třímilionové Arménii jsou protesty, kterých se účastní několik tisíc lidí ve čtyřech největších městech – Jerevan, Gjumri, Vanadzor a Aragacotn, mimořádnou událostí. Naposledy se tu protestovalo v roce 2010.

V hlavním městě Jerevanu demonstranti přehradili barikádami centrální třídu maršála Bagramjana. Za kontejnery naplněnými odpadem stojí policisté s vodními děly a zásahové jednotky.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Arménii už čtvrtým dnem protestují proti zvýšení cen elektřiny. Situaci sleduje moskevský zpravodaj Martin Dorazín

Zatím ve městě panuje klid, nejdramatičtější situace se odehrála první noc protestů – 22. června, kdy policie demonstraci brutálně rozehnala za použití vodních děl a obušků. Téměř 240 lidí zatkla za výtržnictví. Poté se situace uklidnila a čeká se, jak bude prezident Serž Sargsjan a vláda na požadavky demonstrujících reagovat.

Protestům vévodí heslo: ‚Ne zlodějině‘ nebo ‚Nezvyšujte nám ceny elektřiny, i tak jsme chudí. Ruský monopolní dodavatel elektřiny – společnost RAO – je zlodějem‘.

Rusko se obává, že protesty mohou přerůst v takzvanou barevnou revoluci. Označilo je za začínající ‚elektromajdan‘.

„Vidí, že tam jsou Spojené státy přítomné v obrovské budově svého velvyslanectví. Rusku je divné, proč Spojené státy udržují tolik zaměstnanců a obrovský areál v tak maličké a v podstatě bezvýznamné zemi,“ říká moskevský zpravodaj Martin Dorazín.

Moskva situaci napjatě sleduje, v Arménii má své mírové sbory a základnu. Arménii považuje za součást svého vlivu.

Protesty v Jerevanu byly zprvu malé, ale k hrstce aktivistů se přidávalo stále více lidí. Policie je rozehnala vodními děly a zatkla 250 nespokojenců | Foto: ČTK/AP Narek Aleksanyan

Organizátoři zdůrazňují, že nejde o politický, ale sociální protest. Demonstranti alespoň prozatím nepožadují žádné změny ve vládě, zároveň jim však podporu vyjadřují i opoziční politici.

Neklid v Jerevanu vyvolalo rozhodnutí tamní vlády zdražit elektřinu o 17 až 22 procent; nařízení má vstoupit v platnost 1. srpna.

Zvýšení cen elektřiny pro maloodběratele si vyžádala arménská distribuční společnost, kterou vlastní ruský energetický holding Inter RAO.

Vzhledem k těsným ekonomickým vazbám na Rusko teď arménské hospodářství pociťuje důsledky ruské krize, kterou vyvolávají západní sankce a propad cen ropy a zemního plynu.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme