Policisté v Arménii zakročili při protivládní demonstraci. Zadrželi i vůdce opozice

Arménská policie zakročila v neděli v centru Jerevanu zábleskovými granáty proti opozičním demonstrantům, kteří požadovali odstoupení šéfa kabinetu Serže Sargsjana. Při zákroku bylo zadrženo zhruba 290 lidí, mezi nimi i vůdce opozice Nikol Pašinjan a další dva poslanci. Do večera bylo podle policejního zdroje agentury TASS propuštěno 228 lidí. Podle prokuratury pořádali politici nepovolenou akci, napsala TASS.

Jerevan (Aktualizováno: 22:32 22. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace v Jerevanu | Zdroj: Reuters

Protesty trvající už desátý den propukly v neděli v arménské metropoli znovu poté, co premiér Sargsjan odmítl vyjednávat s opozičním předákem Pašinjanem, ačkoli ho předtím sám k dialogu vyzval.

Nizozemsko uznalo genocidu Arménů z první světové války. Rozhodnutí nejspíš zhorší vztahy s Tureckem

Číst článek

Setkání v hotelu nakonec trvalo pouhé dvě minuty. Předseda arménské vlády se záhy po začátku rozhovoru zvedl k odchodu, protože Pašinjan trval na tom, že bude jednat výlučně o odstoupení šéfa kabinetu.

„To není dialog, to je vydírání zákonné státní moci," prohlásil při odchodu Sargsjan před televizními kamerami. Dodal přitom, že opozice nemá dostatečnou politickou legitimitu k diskusi.

„Pašinjan, (Sasus) Mikajeljan a (Ararat) Mirzojan hrubě narušili veřejný pořádek, a to nehledě na četná varování od policie. Byli zadrženi na místě činu," uvedla v prohlášení prokuratura, která tak popřela předchozí tvrzení bezpečnostních složek, že politici zadrženi nebyli.

Protesty v Amrénii

Premiér, který do funkce nedávno nastoupil po deseti letech v úřadu prezidenta, prosadil loni v Arménii zrušení prezidentského systému a jeho nahrazení systémem parlamentním. Podle opozice si tak chce uzurpovat moc. Demonstranti už od pondělí blokují jerevanské centrum a žádají Sargsjanovo odstoupení.

V případě, že prokuratura poslance do 72 hodin obviní, bude o jejich vydání jednat na zvláštním zasedání parlament. Jaký trest politikům hrozí, není zatím jasné.

Šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová v reakci upozornila arménské úřady na nutnost respektovat svobodu shromažďování. Zároveň vyzvala k propuštění neprávem zadržených demonstrantů.

Arménský prezident Armen Sarkisjan v neděli kvůli pokračujícím demonstracím podle agentury TASS vyzval občany, aby svým jednáním neohrožovali bezpečnost země. Poukázal přitom na přerušené rozhovory.

Tresty pro arménskou mafii platí. Ústavní soud odmítl stížnost bosse Soghojana

Číst článek

„Je třeba upustit od destruktivního jednání a pokračovat v hledání možnosti dialogu," uvedl v prohlášení.

Nicméně po dopoledním tvrdém zásahu policie v Jerevanu vyrazilo podle médií do ulic metropole a dalších měst ještě více demonstrantů.

Večer se pak podle médií v arménském hlavním městě na náměstí Republiky znovu shromáždilo v poklidném protestu několik desítek tisíc lidí nespokojených s vládou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme