V arménském Jerevanu strhli z maďarského konzulátu vlajku a šlapali po ní

Arménie přerušila všechny kontakty s Maďarskem, včetně diplomatických. Důvodem je skutečnost, že Maďarsko propustilo vraha arménského vojáka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující v Jerevanu pálí maďarskou vlajku.

Protestující v Jerevanu pálí maďarskou vlajku. | Zdroj: Reuters

Arménie je v odvěkém konfliktu s Ázerbájdžánem. Maďarsko včera propustilo domů, do Ázerbájdžánu, vraha arménského vojáka, který tam měl pokračovat v doživotní vazbě. Ale v Baku tohoto vraha prezident Alijev hned omilostil a oslavují ho tam jako hrdinu.

Arméni se urazili a rozhořčili, že vrah arménského vojáka je na svobodě, a mluví o „ohavném činu Maďarů“.

Vražda se stala v roce 2004 na budapešťské vojenské univerzitě, kde v rámci kurzu NATO studovali mladí vojáci z kavkazských republik.

Ázerbájdžánec se v noci vkradl k Arménovi a napadl ho sekerou, téměř mu odetnul hlavu. Příčinou brutální vraždy byla etnická nenávist, což přiznal i vrah, když ho v roce 2007 maďarský soud odsoudil na doživotí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu v Maďarsku Gregor Martin Papucsek mluví o přerušení kontaktů mezi Maďarskem a Arménií na Radiožurnálu

Maďarská strana nyní propustila vraha do Ázerbájdžánu k dalšímu výkonu trestu. Mezinárodní právo něco takového připouští, stejně tak je možné trestaného omilostnit. Takže z právního hlediska je to v pořádku.

Maďarsko se „kamarádí“ s Ázerbájdžánem. Před více než měsícem byl premiér Orbán v průběhu dvou let už podruhé v Baku a vrátil se s příslibem, že Ázerbájdžánci koupí obrovský balík maďarských státních dluhopisů, čímž budou financovat maďarský státní dluh. Pak se obě strany dohodnou o propuštění vraha. Kdo by v tom neviděl souvislost? Kromě toho Maďarsko hledá zdroje plynu pro sebe a v Ázerbájdžánu je ho spousta.

Maďarská vláda na jerevanský krok ani na americké výčitky dosud nereagovala. USA přitom žádají vysvětlení, proč Maďaři předali vraha, když bylo možné počítat s jeho omilostněním. Údajně prezident Obama vyjádřil obavy o další vývoj v kavkazského regionu, kde nyní – chtíc nechtíc – napětí nečekaně rozvířilo Maďarsko.

Gregor Martin Papucsek, Michaela van Erne, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme