V Asii pozatýkali tisíce ilegálních sázkařů

Interpol potvrdil mimořádný úspěch v boji proti ilegálnímu sázení. Během mistrovství světa ve fotbale zatkli policisté v Číně, Thajsku a dalších zemích přes 5000 lidí, kteří se podíleli na nezákonných sázkách, a zabavili na deset milionů dolarů v hotovosti. Celkový obrat heren pak činil 155 milionů dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dolary | Foto: Jan Rosenauer

Operace nazvaná Soga III probíhala prakticky po celou dobu konání mistrovství světa v kopané v JAR. Zátah se uskutečnil v Číně, Hongkongu, Thajsku, Singapuru a také v Malajsii.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zatýkání ilegálních sázkařů v Asii informoval zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

O tom, že půjde skutečně o velký úlovek, svědčil už před týdnem zveřejněný zátah na gamblery v bývalé britské kolonii, kde policie odhalila hráčská doupata a zabavila obrovské množství sázenek v hodnotě sedmi miliard yuanů, tedy asi 21 miliard korun.

K úspěchu celé akce pak přispěla skutečnost, že při ní dokázaly spolupracovat policejní sbory několika států.

Sázelo se hlavně po internetu

Podle policie přijímaly ilegální herny sázky hlavně po internetu a pomocí telefonu, platby probíhaly přes peněžní ústavy. V případě Hongkongu šlo dokonce o 400 bankovních účtů, což je rekordní počet.

I proto vyšetřovatelé zabavili kromě finanční hotovosti také platební karty, mobily, počítače a dokonce osobní automobily členů těchto syndikátů.

Akce Soga III však může mít i pozitivní dopad na odhalení další trestné činnosti, ilegální sázení totiž bývá úzce propojeno s organizovaným zločinem, prostitucí a praním špinavých peněz.

Nejvíc peněz zabavila policie v Číně

Interpol se na ilegální sázky na výsledky fotbalových utkání zaměřil už před několika lety. Například v průběhu evropského šampionátu 2008 zatkli asijští policisté na 1300 lidí, letos ale jde skutečně o rekordní počet.

Primát v počtu odhalených hráčských doupat drží tentokrát Thajsko, kde policisté zatkli 3800 osob. Největší množství finančních prostředků však zabavili Číňané, kteří sice zadrželi „jen“ 1200 lidí, ovšem v hotovosti téměř osm milionů dolarů.

Právě v nejlidnatější zemi světa zůstává hazard velmi populární. Jen v domácí fotbalové lize se podle odhadů ročně prosází přes tři biliony korun, a to přesto, že je zakázaný a hrozí za něj i vysoké tresty odnětí svobody. Dokonce i odhalení vládní úředníci byli za gambling posláni až na 18 let za mříže.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme