V Asii se letos očekává zvýšení porodnosti. Začíná Rok draka

Více než třetina obyvatel světa dnes vítá nový lunární Rok draka, který má být plný velkých událostí, objevů a činů. Draka považují Asiaté za nejšťastnější symbol a odborníci v Číně, Japonsku, Jižní Koreji nebo Vietnamu očekávají nárůst porodnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štěstí v podobě draka na oslavě | Foto: Robert Mikoláš

Lidé drakovi přisuzují úspěch, štěstí, moc a dlouhověkost. Věří, že děti narozené v jeho znamení budou plné pozitivní „dračí“ energie a v životě velmi úspěšné. Mají prý vlohy pro podnikání a řešení náročných úkolů.

V následujících dvanácti měsících se tedy v Asii očekává více porodů, než v jiných letech, v čínských porodnicích konkrétně o 10 procent.

Asijské zpravodajské portály přímo oznamují, že Rok draka je rokem babyboomu. Trvá dvanáct měsíců a porod lze proto s velkou pravděpodobností naplánovat. Rodiče to svým bezdětným dospělým dětem zdůrazňují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti k oslavám příchodu roku draka přiblížila ve Světě o deváté na Rádiu Česko asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

„Ano, drak je nejlepší. Kromě mojí matky by si můj tchán, moje tchýně i můj otec přáli, abychom měli dítě. S tím dovětkem, že teď by se to hodilo, když je ten rok draka. Je to příležitost jednou za dvanáct let,“ přiznává se smíchem šestadvacetiletý student z Prahy Do Duy Hoang.

K drakovi patří letos podle Číňanů živel vody. Někteří astrologové proto varují, že by v následujících dvanácti měsících mohlo dojít k nečekaným záplavám.

Podle předpovědi známého čínského astrologa by se také v druhé polovině roku měl ve vysoké pekingské politice odkrýt velký korupční skandál, který bude mít vliv na dění v zemi.

Rok draka přichází. Slaví i Vietnamci v obci Potůčky

Číst článek

Asiaté slaví příchod roku draka od včerejšího večera, kdy se konkrétně v Číně rodiny sešly u opulentní večeře a o půlnoci přivítali nový rok ohňostrojem, který má zahnat zlé duchy. Na severu Číny si po lidé po půlnoci dali tradiční jídlo - plněné knedlíčky, které mají do rodiny přinést štěstí a peníze.

Dnes Číňané obcházejí své blízké a přejí si navzájem dlouhý a šťastný život. Darují si peníze a dárky zabalené v červeném papíru, protože červená symbolizuje štěstí a život. Dnes také Číňané chodí pro předpovědi k astrologům- Večer se tradičně budou konat různé kulturní akce nebo taneční představení lvů a draků.

Pomyslný drak bude vládnout do příštího února, kdy ho vystřídá další znamení čínského zvěrokruhu – had.

Východní Asie přivítá nový rok ve znamení majestátního draka

Ľubomír Smatana, Lucie Maňourová, Kateřina Procházková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme