V Asii zůstává po zemětřesení nezvěstných 15 Čechů

Počet Čechů, kteří se neozvali z jihovýchodní Asie, opět klesl. Nezvěstných je momentálně 15. Už ve středu dopoledne ubylo ze seznamu jedno jméno a v odpoledních hodinách se ozval další. Velké obavy o život stále přetrvávají u sedmi našich občanů - jednoho na Srí Lance a šesti v Thajsku. Do indonéského hlavního města Jakarty se mezitím sjíždějí světoví státníci a šéfové vlivných mezinárodních organizací. Budou tam jednat o pomoci postiženým oblastem a o tom, jak v budoucnu předejít takovýmto přírodním katastrofám. Přestože státy světa už na humanitární operace věnovaly miliardy dolarů, na mnoha místech je pomoc stále nedostatečná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

oběd v záchytném táboře | Zdroj: ČTK

Světoví státníci, představitelé Spojených národů a významných humanitárních organizací budou jednat o pomoci státům postižených ničivým zemětřesením a vlnami tsunami. Pomoc už v tuto chvíli dosáhla 2,3 miliardy dolarů, tedy v přepočtu asi 53 miliard korun. Jde tak o největší humanitární akci na světě od konce druhé světové války.

Na konferenci v Jakartě chce generální tajemník OSN Kofi Annan získat pro postižené oblasti další prostředky, a to hlavně v dlouhodobém horizontu. Jako nejschůdnější cesta se nyní jeví zmrazení dluhů postižených zemí u světových organizací a věřitelských států.

Z celého světa během dne přicházely zprávy o podstatném navýšení částek na pomoc zpustošeným regionům. Mezi nejštědřejší země se zařadilo Německo. "Spolkový kabinet se dnes rozhodl poskytnout 500 milionů eur," oznámil kancléř Schröder.

Kancléř se ovšem musí ještě poradit se svým ministrem financí, kde tyto prostředky přislíbené na období tří až pěti let vzít. Prakticky by se mělo jednat o konkrétní pomoc jednotlivých spolkových zemí určitým postiženým regionům. Berlín také navrhuje odpustit část dluhů Indonésii a Somálsku v rámci Pařížského klubu věřitelů.

S příslibem stovek milionů liber přispěchal také britský premiér Tony Blair. Všechny ale předčila Austrálie, která dnes slíbila více než 760 milionů dolarů. Mezinárodní měnový fond projevil ochotu přispět až miliardou amerických dolarů. Zároveň se však stále častěji ozývají obavy, zda budou podobné sliby skutečně splněny.

Vedle oficiální pomoci jednotlivých vlád stále také pokračují sbírky, pořádané neziskovými organizacemi. Jak řekla pro televizi BBC Rosemary Mackeyová z britského Červeného kříže, na jejich nadační konto přicházejí další a další peníze. "Zdá se, že to bude opravdu velká částka. Nemůžu vám teď říci, kolik peněz jsme přesně vybrali, ale sami jsme z toho byli velmi potěšeni."

V postižených oblastech Asie se stále tvrdě pracuje na odklízení následků zemětřesení. Nejpostiženější indonéskou provincii Aceh si z vrtulníku prohlédl americký ministr zahraničí Colin Powell. "Zažil jsem už hodně hurikánů, tornád a záchranných operací, něco takového jsem ale nikdy neviděl. Letěli jsme nízko nad městem Banda Aceh a viděli, kde se vlny převalily na pobřeží a tlačily před sebou všechno, co jim stálo v cestě - auta, převrácené nákladní lodě - až k úpatí kopců, teprve tam se vlny zastavily."

Světová zdravotnická organizace stále varuje před hrozící vlnou epidemií, které je vystaveno podle odhadů až pět milionů obyvatel postižené oblasti. Jen na zajištění základních potřeb k prevenci bude potřeba asi 60 milionů dolarů.

Památku více než 150 tisíc obětí živelní katastrofy si Evropa dnes připomněla třemi minutami ticha. V poledne se na tři minuty zastavil život ve většině evropských zemí. Všude byly spuštěny vlajky na půl žerdi, v mnoha kostelech a mešitách se konala smuteční shromáždění. Dnešek vyhlásila dnem smutku také Česká republika.

Klára Stejskalová, Marika Táborská, Radim Vaculovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme