V Augsburku tradiční sraz sudetských Němců

Pod heslem "Překonat vyhnání - dosáhnout vyrovnání!", začíná dnes v bavorském Augsburku sudetoněmecké krajanské dny. Mluvčí landsmanšaftu, bývalý předseda bavorského zemského sněmu v předvečer 56. srazu vyzval opět českou vládu k dialogu s bývalými čs. občany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bernd Posselt | Foto: David Šťáhlavský | Zdroj: Český rozhlas

Sudetoněmecké vedení spoléhá na nového premiéra Jiřího Paroubka jako zkušeného politika, že přijde s novým pohledem na sudetoněmeckou otázku. Sám landsmanšaft zůstává ale u původního názoru: historický vývoj ukazuje, že vyhánění jako politický prostředek řešení není minulostí.

"Tak byli vyhnání Arméni Turky," říká poslanec Bundestagu za CSU Mathiaas Sehling. Podle Johanna Böhma je srovnatelné vyhnání sudetských Němců nejen s pogromy na Armény, ale také s etnickými čistkami na Balkáně.

"Zatímco Němci z Československa byli vyhnáni podle principu kolektivní viny, v Belgii, či Dánsku německá menšina mohla zůstat, soudí poválečné Československo předseda landsmanšaftu Bernd Posselt.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme