V Austrálii a na jihu Afriky zmizí slunce

V jižní Austrálii a v Jihoafrické republice dnes bude k vidění úplné zatmění slunce. Kvůli zhruba půlminutovému astronomickému úkazu se tam už vydaly tisíce turistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zatmění Slunce | Foto: NASA

Je to jedna z nejdramatičtějších událostí, které může kterýkoli obyčejný smrtelník sledovat na obloze - ovšem čekání na několik desítek vteřin temnoty za bílého dne může být poměrně nudné, píše dnes australský tisk. Evidentně si to ovšem nemyslí tisíce lidí, kteří se sjely do jižní Austrálie a Jihoafrické republiky, aby se dnes tímto astronomickým úkazem mohli pokochat na vlastní oči.

Středeční zatmění Slunce začne za úsvitu nad Atlantikem západně od Afriky. Přehoupne se přes Namibii, Botswanu, Zimbabwe Jihoafrickou republiku, než v mosambickém Xai-Xai sklouzne do moře. Pak překročí Indický a Tichý oceán, aby před soumrakem skončilo v Austrálii - ovšem úplné zatmění Slunce bude na australském kontinentu vidět kromě Ceduny jen ve městě Lyndhurst.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme