Řidič najel v Melbourne do davu lidí, 14 z nich skončilo v nemocnici. 'Udělal to záměrně,' říká policie

Do davu lidí v centru australského města Melbourne najelo bílé SUV. Policie uvedla, že šlo o záměrný čin. Řidiče a dalšího muže zadrželi. Podle policejního šéfa Russella Barretta utrpělo zranění 14 lidí, mezi zraněnými je i malé dítě s vážným poraněním hlavy.

Melbourne (Aktualizováno: 11:10 21. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řidič v australském Melbourne autem zranil až 19 lidí. | Zdroj: ČTK/AP

Vůz najel do lidí na rohu Elizabeth Street a Flinders Street krátce před pátou hodinou odpolední místního času. Na místo přijely rychle sanitky a zdravotníci ošetřili několik lidí. Podle prohlášení do nemocnice převezli 14 lidí, několik z nich ve vážném stavu. Mezi raněnými je také dítě v předškolním věku, které utrpělo zranění hlavy.

Na prvních snímcích z místa bylo vidět několik lidí ležících na zemi poblíž bílého auta. Jedna svědkyně místní rozhlasové stanici 3AV řekla, že auto „kosilo lidi a ostatní se rozutekli". Policie požádala občany, aby k místu nechodili. 

Řidič najel do davu nedaleko stanice na Flinders Street bílým vozem SUV. Policie ho poté zadržela spolu s dalším člověkem. Později uvedla, že šlo o „úmyslný" čin.

Podle svědků, s nimiž hovořila australská televize ABC, vjelo auto do davu rychlostí 80 až 100 kilometrů za hodinu a řidič vůbec nezpomaloval. Místo bylo plné chodců.

„Zatímco federální a státní policie a bezpečnostních agentury pracují společně na zajištění místa činu a vyšetřování tohoto šokujícího incidentu, v myšlenkách a motlitbách jsme s oběťmi a záchranáři, kteří je ošetřují,“ napsal na twitteru australský premiér Malcolm Turnbull.

K incidentu došlo téměř rok poté, co u obchodního domu v Melbourne řidič najel do davu. Čtyři lidí zemřeli. Podle policie tehdy nešlo o teroristický útok, ale přesto po této události byla ve městech zpřísněna bezpečnostní opatření na pěších zónách.

V Melbourne bylo v centu města postaveno zhruba 140 betonových překážek a bezpečnostní barikády nainstalovalo na hlavních pěších třídách i město Sydney. Úřady podobná opatření přijaly po útocích v Evropě i Spojených státech, uvedla agentura Reuters.

dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme