V Bagdádu bomby zabily a zranily několik desítek lidí

Irák dnes zažívá vlnu teroristických útoků, které připravily o život téměř sedm desítek lidí, na 140 lidí bylo zraněno. V Bagdádu dopoledne zemřelo 29 lidí a bomba zabíjela také šiítské poutníky v jižním Iráku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nálože byly uloženy v autech a motocyklech

Nálože byly uloženy v autech a motocyklech | Zdroj: Reuters

Bomba nastražená u silnice explodovala a zabila desítky šiítských poutníků nedaleko policejního stanoviště u města Nasíria, asi 300 kilometrů na jih od Bagdádu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vít Střítecký z Centra mezinárodní bezpečnosti Ústavu pro mezinárodní vztahy v pořadu Stalo se dnes

Šiíté se také stali terčem ranních útoků na předměstích Bagdádu, kde vybuchly celkem čtyři nálože, umístěné v automobilech, motorkách nebo na silnici.

Ve čtvrti Sadr City bomba usmrtila převážně námezní dělníky, kteří po ránu čekali, až jim zaměstnavatelé nabídnou práci. Druhá bomba explodovala na stejném místě několik minut po první. Dvě další nálože policie našla a zneškodnila.

Útoky proti šiítům zesílily poté, co šiítský premiér Nurí al-Maliki požádal parlament, aby odvolal sunitského vicepremiéra Sáliha al-Mutlaka a vydal zatykač na viceprezidenta Tárika al-Hašímího.

Vše se děje jen pár dnů poté, co ze země odešli američtí vojáci. Iráčtí sunnité stále častěji obviňují šiíty, že se pokoušejí uzurpovat moc v zemi. Vít Střítecký z Centra mezinárodní bezpečnosti Ústavu pro mezinárodní vztahy upozorňuje, že situace v Iráku je sice složitá a napjatá, nicméně není potřeba vidět v tom blížící se občanskou válku.

„Současné excesy lze přičíst především tomu, že po odchodu amerických vojsk je tato situace nová a vybízí radikály k zásadnější akci, aby symbolicky poukázali na svoji sílu,“ řekl Střítecký.

Řešením by podle něj nebylo ani rozdělení země podle etnických či národnostních hranic, tak jako třeba v Evropě po první světové válce, kdy na principu sebeurčení vzniklo i Československo. „Jen těžko si dovedu představit, že by takovýto rozpad Iráku probíhal mírovou cestou. Dohoda by tam nebyla možná,“ dodal Střítecký.

Martin Dorazín, David Šťáhlavský, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme