V Bagdádu hořel sklad hlasovacích lístků. Předseda iráckého parlamentu požaduje nové volby

Předseda iráckého parlamentu Salím Džabúrí vyzval k opakování parlamentních voleb. Reagoval tak na požár, který v neděli v Bagdádu pohltil největší sklad hlasovacích lístků v zemi. Podle předsedy parlamentu šlo o čin žháře, informovala agentura Reuters. Volby se konaly v květnu a podle zveřejněných výsledků zvítězila koalice kolem duchovního Muktady Sadra.

Bagdád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Bagdádu hořel sklad, kde je největší úložiště volebních lístků. | Foto: Thaier Al-Sudan | Zdroj: Reuters

Při iráckých volbách byl 12. května poprvé použit elektronický systém, který voliče identifikuje podle biometrických znaků a který měl umožnit rychlejší a přesnější sečtení hlasů. Z mnoha volebních okrsků ale přišly stížnosti na podvody a nefunkční volební zařízení.

„Byl to úmyslný, naplánovaný zločin, jehož cílem bylo skrýt podvody při počítání hlasů. Cílem bylo lhát iráckému lidu a měnit jeho vůli a volbu,“ komentoval požár Džabúrí v prohlášení. „Chceme, aby se volby zopakovaly,“ zdůraznil předseda končícího parlamentu. Dodal také, že viníci musí být vypátráni a postaveni před spravedlnost.

V Bagdádu hořel sklad, kde je největší úložiště volebních lístků. | Foto: Thaier Al-Sudan | Zdroj: Reuters

Hlasovací lístky v bagdádském skladu měly být ručně přepočítány na základě středečního rozhodnutí parlamentu.

Podle Reuters by zpochybnění výsledků poškodilo hlavně Sadra, který je dlouhodobý kritik USA a také vlivu Íránu na Irák. Někteří ze Sadrových spolupracovníků události kolem volebních výsledků označili za pokus sabotovat Sadrovo vítězství.

Rozsah škod způsobených plameny zatím není znám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme