V Bahrajnu jsou dále potírány opoziční protesty

V Bahrajnu pokračuje režim sunnitského krále Hamada v tvrdém potírání opozičních protestů. Většinu demonstrantů tvoří šiité a tak rostou obavy, že revolta uprostřed Perského zálivu dostává obrysy náboženského konfliktu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saúdskoarabští vojáci v Bahrajnu | Zdroj: Reuters

Bahrajnské úřady ráno zadržely šest předních představitelů opozice, kteří volají po reformách a někteří také po sesazení krále a vyhlášení republiky. „Jsou obviňováni z toho, že spolupracovali s cizí mocností, cizí země nejsou konkrétně zmiňovány, a že připravovali násilí a pokoušeli se o násilný zvrat v zemi," vysvětluje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O konfliktu v Bahrajnu mluvil na Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

"V podtextu se dá tušit, že obvinění může mířit zejména na Írán. I když nejsou důkazy, že by Teherán podporoval bahrajnskou opozici, tak určité kulturní a politické sympatie tam jsou dlouhodobě,“ dodává Tureček.

Pokračuje tak měsíc trvající krize, ve které už zahynulo skoro dvacet lidí a zranění se počítají na stovky. Král Hamad už si také pozval na pomoc stovky vojáků a policistů z dalších sunnitských monarchií v oblasti. Naopak sympatie se šíitskými demonstranty projevují představitelé šíitského Íránu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Bahrajnu sleduje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

„Na první pohled by se mohlo zdát, že v Bahrajnu jde o doutnající náboženský spor. Je to ale složitější. To, že demonstranti a většina populace na Bahrajnu jsou šíité, je samozřejmě motivuje. Jejich náboženství je přibližuje věci, tomu vzdoru vůči menšinové sunnitské vládě,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu.

Břetislav Tureček, Ondřej Houska, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme