V Bajkonuru se zřítila střecha

V kazašském kosmodromu Bajkonur se zřítila střecha. Pod troskami zahynulo nejméně deset lidí. Z výšky 70 a 80 metrů spadla střecha hangáru, který byl v dobách Sovětského svazu používán k testování raketoplánu Buran. Agentura Itar-Tass uvedla, že nevydržely tři opěrné sloupy. Bajkonur využívá Rusko ke startům kosmických letů s posádkou a k vynášení družic na oběžnou dráhu. Od rozpadu sovětského impéria si kosmodrom pronajímá od Kazachstánu za zhruba 115 miliónů dolarů ročně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čínská raketa na kosmodromu | Foto: MEK

Zprávy o tom, že pod troskami haly na Bajkonuru zahynulo deset lidí, zatím žádný z ruských zdrojů nepotvrdil. Agentury s odvoláním na zprávy ruské kosmické agentury uvádějí, že pod troskami budovy je zavaleno pravděpodobně 8 pracovníků, kteří střechu ve výšce asi 100 metrů opravovali. Interfax hlásí, že se zřítily tři sekce střechy na budově. V ní před lety smontovali sovětský vesmírný komplex Energia a raketoplán Buran. Rusko si kosmodrom Bajkonur po rozpadu Sovětského svazu pronajímá přibližně za 115 miliónů dolarů ročně. Z Moskvy vyletěla na Bajkonur záchranná skupina, která má pomáhat při vyprošťování zavalených osob a likvidaci následků katastrofy.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme