V Bajkonuru se zřítila střecha

V kazašském kosmodromu Bajkonur se zřítila střecha. Pod troskami zahynulo nejméně deset lidí. Z výšky 70 a 80 metrů spadla střecha hangáru, který byl v dobách Sovětského svazu používán k testování raketoplánu Buran. Agentura Itar-Tass uvedla, že nevydržely tři opěrné sloupy. Bajkonur využívá Rusko ke startům kosmických letů s posádkou a k vynášení družic na oběžnou dráhu. Od rozpadu sovětského impéria si kosmodrom pronajímá od Kazachstánu za zhruba 115 miliónů dolarů ročně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čínská raketa na kosmodromu | Foto: MEK

Zprávy o tom, že pod troskami haly na Bajkonuru zahynulo deset lidí, zatím žádný z ruských zdrojů nepotvrdil. Agentury s odvoláním na zprávy ruské kosmické agentury uvádějí, že pod troskami budovy je zavaleno pravděpodobně 8 pracovníků, kteří střechu ve výšce asi 100 metrů opravovali. Interfax hlásí, že se zřítily tři sekce střechy na budově. V ní před lety smontovali sovětský vesmírný komplex Energia a raketoplán Buran. Rusko si kosmodrom Bajkonur po rozpadu Sovětského svazu pronajímá přibližně za 115 miliónů dolarů ročně. Z Moskvy vyletěla na Bajkonur záchranná skupina, která má pomáhat při vyprošťování zavalených osob a likvidaci následků katastrofy.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme