V Baltimoru platí mimořádný stav. Při násilnostech bylo zraněno na 15 policistů

V americkém Baltimoru sčítají škody po nepokojích, které propukly po pohřbu pětadvacetiletého Afroameričana Freddieho Graye. Původně poklidný protest se zvrhl v rabování. Vypálené jsou desítky aut i řada budov. Úřady pozatýkaly na dvě stě lidí. Ve městě platí mimořádný stav, který vyhlásil guvernér státu Maryland Larry Hogan, a od dnešního večera i týdenní zákaz nočního vycházení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útočníci házejí po policii kamení a láhve

Útočníci házejí po policii kamení a láhve | Zdroj: Reuters

Protestující dav po pohřbu Freddieho Graye, kterého se účastnily tisíce lidí, házel na policisty kameny, cihly i lahve. Nejméně 15 policistů si ze střetů odneslo zranění, v šesti případech vážná.

Demonstranti také rabovali obchody či zakládali požáry. V plamenech se ocitla mimo jiné nově postavená budova domova pro seniory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nepokoje v Baltimoru přiblížila zpravodajka ČRo v USA Lenka Kabrhelová

„Násilí a rabování se přesunuje ze čtvrti do čtvrti. Viděla jsem vyrabované obchody, kde chodili lidé s krabicemi. Někdo podpálil osobní auto. Takových případů bylo po městě víc a týkalo se to jak osobních, tak hlavně policejních aut,“ popsala z místa zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová.

Poslední statistika mluví o vypálení 15 budov a 144 automobilů. Policie při snaze dostat násilné protesty pod kontrolu použila proti demonstrantům slzný a pepřový plyn. Na dvě stovky lidí pozatýkala.

Radnice i policie tvrdí, že situaci mají pod kontrolou a zajistí klid. Do města povolaly posily z okolních měst i Národní gardu.



Rodina Freddieho Graye i organizátoři původních protestů vyzývají ke klidu. Zdůrazňují, že s demonstracemi žádajícími po policii vysvětlení, za jakých okolností mladý Afroameričan přišel ke smrtelnému zranění, nemá násilí nic společného. Pětadvacetiletý mladík zemřel na následky zlomeniny krčních obratlů, které utrpěl při zatýkání 12. dubna.

Asi málokoho z Baltimoru však živelný hněv překvapil. Aktivisté, duchovní i experti poukazují na dlouhodobě špatné vztahy mezi většinovým černošským obyvatelstvem a převážně bělošskou policií, kterou mnozí viní z podjatosti a brutality.

Policejní náčelník Anthony Batts na tiskové konferenci připustil, že zasahující policisté v rozporu s předpisy nezajistili Grayovi náležitou zdravotní péči. Výsledky vyšetřování mají být oznámeny 1. května.

Baltimorská policie v pondělí oznámila, že členům sboru hrozí vážné nebezpečí, neboť gangy se spojily s cílem „sejmout“ nějaké policisty. Členy údajného spojenectví jsou nechvalně proslulé černošské kriminální organizace Black Guerilla Family, Bloods a Crips.

Podle agentury Reuters jde o nejnásilnější střety na území USA od loňských nepokojů ve městě Ferguson, kde bělošský policista zastřelil osmnáctiletého neozbrojeného černocha.

Lenka Kabrhelová, ČTK, Martin Hromádka, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme