V Banské Bystrici mají obecního bubeníka

Takový starosta může o svých plánech dávat vědět různě. Třeba obecním rozhlasem, úřední vývěskou anebo nechá radniční oznámení prostě vybubnovat. V Banské Bystrici na Slovensku to úspěšně vyzkoušeli a angažovali obecního bubeníka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastná vila Dominika Skuteckého, Banská Bystrica, 1896, Adolf Holesch | Foto: Nakladatelství Foibos

Marek Bolf nevypadá, že by si s něčím dělal moc velkou hlavu. Pohodový vysokoškolák si už několik let přivydělává jako městský bubeník. Nejdřív ve Zvoleně, a potom i v sousední Banské Bystrici.

Marek měl štěstí. Zatímco jeho spolužáci musejí na léto hledat brigádu přes pracovní agentury, on dostal od města smlouvu a dělal přesně to, co ho baví. Je to perkusista a ve volném čase stejně bubnuje. Kvůli práci městského bubeníka musel sice změnit typ bubnu i rytmus, zvládnul to ale bez problémů.

Marek Bolf není ve své funkci jediný na Slovensku. Něco podobného nedávno zavedlo i město Žilina, kde angažovali obecního hlásného. Má historické jméno Ondrej a namísto bubnování troubí na kravský roh.

Jenže o co zajímavější práci může mít městský bubeník, o to větší strach má o vlastní místo. Města na Slovensku se dlouhodobě potýkají se špatnou finanční situací. Funkce obecního bubeníka nebo hlásného proto není dvakrát jistý džob. Při úsporných opatřeních budou postavy v historických kostýmech škrtnuté z městského rozpočtu mezi prvními.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme