V Barceloně demonstrovalo 200 tisíc lidí. Zatčení separatisté jsou političtí vězni, znělo v ulicích

Tisíce lidí demonstrovaly do noci v Barceloně. Protestovali proti zatčení vůdců dvou občanských organizací, které podporují samostatnost regionu. Dožadovali se také okamžitého vyhlášení katalánské republiky. Podle policie vyrazilo do ulic asi 200 tisíc lidí.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti vazbě dvou předáků protestovaly tisíce lidí se svíčkami v rukou nejen v Barceloně, ale i v Gironě a Tarragoně

Proti vazbě dvou předáků protestovaly tisíce lidí se svíčkami v rukou nejen v Barceloně, ale i v Gironě a Tarragoně | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

Òmnium Cultural a Katalánské národní shromáždění jsou dvě největší separatistické občanské organizace. V procesu oddělení Katalánska od Španělska hrají hlavní roli už roky.

Španělský soud poslal do vazby dva vůdce separatistů. V Barceloně se v noci demonstrovalo

Číst článek

Proti vazbě dvou předáků protestovaly tisíce lidí se svíčkami v rukou nejen v Barceloně, ale i v Gironě a Tarragoně. Pro přívržence nezávilosti jsou zatčení Jordi Sánchez a Jordi Cuixart politickými vězni.

Tlaky mezi Barcelonou a Madridem jsou maximální a ve hře je i možnost, že Madrid převezme nad autonomním regionem kontrolu.

Další protesty v sobotu

Madrid považuje referendum z 1. října za nelegální, a snažil se mu proto zabránit soudně i silou. Označení Sáncheze a Cuixarta za politické vězně v úterý odmítl zástupce španělské vlády v Katalánsku Enric Millo.

„Soudkyně se rozhodla poslat do vězení dvě osoby za vzpouru, ne za jejich ideály," prohlásil Millo ve španělském rozhlase.

Katalánští stoupenci nezávislosti na Španělsku se nehodlají s uvalením vazby smířit a chtějí protestovat dál - organizátoři úterních protestů již ohlásili velkou demonstraci na sobotu.

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme