V Barceloně se opět protestuje, španělská vláda nabídla Katalánsku dialog

V metropoli Katalánska ve čtvrtek opět protestovaly tisíce lidí proti snaze Madridu zastavit referendum o odtržení regionu od Španělska. Největší dav se na popud separatistických organizací Katalánské národní shromáždění (ANC) a Òmnium Cultural sešel před katalánským nejvyšším soudem v Barceloně, informoval deník El País. Španělské vládní strany ve čtvrtek Katalánsku nabídli „dialog v mezích zákona“, pakliže upustí od snahy referendum uspořádat.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrantka s katalánskou vlajkou před vrchním soudem v Barceloně

Demonstrantka s katalánskou vlajkou před vrchním soudem v Barceloně | Foto: Susana Vera | Zdroj: Reuters

Protestující před ústředím katalánské justice se shromáždili na ploše o velikosti dvou fotbalových hřišť, napsala agentura AP. Z davu znějí hesla jako „Budeme volit!“ a „Dobrý den, demokracie!“. ANC ve čtvrtek vyzvala stoupence katalánské nezávislosti, aby vícedenními protesty zablokovali barcelonské ulice.

Již ve středu se proti zablokování referenda demonstrovalo nejen v Barceloně, ale také v Galicii, Valencii a Baskicku, které jsou stejně jako Katalánsko autonomními oblastmi Španělska. Lidé se shromáždili v reakci na policejní operaci, která vyústila v zadržení 14 katalánských státních zaměstnanců. Před katalánským ministerstvem hospodářství se demonstranti v noci střetli s policií a poničili několik policejních vozů.

„Je jasné, že nebudeme moci hlasovat tak, jak by se nám líbilo.“

Oriol Junqueras (katalánský vicepremiér)

Katalánský vicepremiér Oriol Junqueras ve čtvrtek uvedl, že poslední kroky policie, včetně zadržení jeho pravé ruky a šéfa Republikánské levice Katalánska (ERC) Josepa Marii Jového, „změnily pravidla hry“. Jového úřady podezírají z „povstání“. Tři ze 14 osob zadržených ve středu večer byly krátce nato propuštěny.

Katalánský premiér Carles Puigdemont uspořádal po středeční razii tiskovou konferenci, na které obvinil policii, že se na příkaz španělského ministerstva vnitra snaží narušit chod katalánské vlády. Zároveň uvedl, že „tato agrese nemá právní podporu“ a „porušuje vládu zákonů“. Referendum chystané na 1. října je podle něj akcí „na obranu demokracie proti represivnímu a autoritativnímu režimu“.

Deník El País reagoval analýzou s titulkem „Lži katalánského premiéra“, ve které pravdivost těchto a dalších výroků ze středeční tiskové konference vyvrací. „Závažnost, ale ze všeho nejvíce nepravdivost jeho tvrzení nás donutila je vyvrátit jedno po druhém. Považujeme za základní rys demokracie to, že veřejní činitelé nemohou svým občanům beztrestně lhát,“ uvádí El País.

Španělská vládní socialistická strana (PSOE) a Lidová strana (PP) ve čtvrtek oznámily, že jsou připraveny s katalánskými separatisty jednat pod podmínkou, že upustí od příprav referenda. Madrid považuje plebiscit za nelegální a s cílem zablokovat jej vláda před týdnem převzala kontrolu nad značnou částí katalánských veřejných financí.

Pro samostatnost je asi každý druhý

Katalánsko se 7,5 miliony obyvatel významně přispívá do španělské státní pokladny. Právě nedostatečná kontrola nad financemi je pro mnohé zdejší obyvatele motivací pro osamostatnění. Server BBC uvádí, že Madrid „zdá se bere více, než dává, avšak složitost rozpočtových převodů komplikuje jasné rozhodnutí v tomto ohledu“.

Z vládních údajů pro rok 2011 vyplývá, že autonomní oblast dostala z centrálního rozpočtu o 8,5 miliard eur (222 miliard korun) méně, než její občané odvedli v daních. Podle BBC také dostalo Katalánsko v roce 2015 menší podíl národního rozpočtu (9,5 procent) než v roce 2003 (16 procent).

Průzkumy ukazují, že obyvatelé regionu jsou pro konání referenda. V názoru na nezávislost či setrvání ve Španělském království jsou rozděleni zhruba půl napůl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme