V Barceloně se rozhoduje o zákazu býčích zápasů

Katalánský parlament rozhodne, jestli zakáže býčí zápasy. Autonomní region na severovýchodě Španělska by se tak se zákazem koridy přidal ke Kanárským ostrovům, kde se krvavá představení se zvířaty nesmějí pořádat už téměř 20 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Býčí zápasy | Foto: corridas.net

Pro jedny neodmyslitelná tradice, pro jiné kruté a zbytečné zabíjení zvířat. Odpůrci zápasů nasbírali přes 150.000 podpisů i ze světa a chtějí, aby ze zákona zakazujícího týrání zvířat zmizela výjimka pro koridu.

Zastánci naopak argumentují tím, že zákazem by se společnost připravila o část své historie. Řada lidí by také přišla o práci a ztráty pro ekonomiku se odhadují ve stovkách milionů eur.

Přehrát

00:00 / 00:00

O španělské koridě hovořil v Ranním interwiev Radiožurnálu Tomáš Průša, novinář a publicista, který se koridou dlouhodobě zabývá.

Katalánci obecně nemají ke koridě takový vztah jako jiné španělské regiony. Na býčí zápasy chodí méně lidí a kromě toho existují i nekrvavá představení s býky. V Madridu naopak na začátku roku vyhlásili koridu kulturním dědictvím, což by ji mělo před možným zákazem v budoucnu ochránit.

„V Katalánsku už dlouhou dobu panují silné tendence o odtržení Španělska. Katalánsko neustále hledá argumenty, jak se odlišit a korida je při tom velice dobrým tématem,“ řekl k tomu v Ranním interwiev Radiožurnálu Tomáš Průša, novinář a publicista, který se koridou dlouhodobě zabývá.

Připomněl zároveň, že korida je zakazovaná už po celá staletí. „Vždycky to byla církev nebo panovníci nebo někdo se snažil koridu vymýtit. V historii byla korida vždycky zakazována a vždycky se nakonec zase vrátila zpátky,“ uvedl Průša.

Martin Hromádka, David Koubek, Katka Brezovská, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme