V Barmě by se měly po dvaceti letech konat volby

V Barmě by se letos, poprvé po dvaceti letech, měly konat parlamentní volby. Tvrdí to barmská vojenská vláda, termín ale zatím neoznámila. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun teď na Barmu apeluje, aby k volbám vytvořila náležité podmínky, to znamená, aby například propustila na svobodu politické vězně, včetně disidentky a vůdkyně Národní ligy pro demokracii, Aung Schan Su Ťij.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barmánci v areálu Pagody Šwedagon | Foto: Robert Mikoláš

Barmská junta ale nedávno zavedla nové volební zákony, které oponentům režimu znemožňují účast v případných volbách.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Barmě mluvil na Rádiu Česko zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

„Jedná se o ‚svátek demokracie‘ v tom smyslu, v jakém se u nás tohoto úsloví používalo za komunismu. Vojenská junta vládne v Barmě již celé půlstoletí. Její vláda se projevila v úpadku kdysi prosperující Barmy. Vojáci samozřejmě nechtějí přijít o moc a proto se na blížící se volby důkladně připravují. Jednou z cest je i nový volební zákon, podle něho6 bude v novém parlamentu čtvrtina křesel zajištěna vojákům, takže budou moci blokovat všechny zákony, které by se armády mohly nějak dotknout,“ říká zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák a dodává:

„Další obezličkou je to, že nemohou kandidovat lidé, kteří jsou ve vězení a to i v domácím. Kandidovat nesmí ani ten, kdo má za manžela nebo manželku cizího státního příslušníka.“

Podle Slezáka sice není datum voleb známo, ale hodně se mluví o 10. 10. 2010, což je z astrologického hlediska údajně velice příhodné datum.

Helena Berková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme