V Barmě hrozí vězení i za vtip. Barmánci doufají, že se to po volbách změní

Doba, kdy se i u nás trestal politický vtip vězením, je pryč. Jsou ale země, kde se vtipkovat na účet režimu stále nevyplácí. Jednou z nich je jihoasijská Barma. I tam se ale situace začíná měnit. Světoznámá bojovnice za lidská práva Aung San Su Tij kandiduje do tamního parlamentu a lidé se přestávají bát. Barmu o víkendu čekají parlamentní volby, do kterých vkládají Barmánci velké naděje. Včetně těch, kteří dodnes pociťují trest za politický vtip, vyslovený před pěknou řádkou let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rangún (Barma) | Foto: Eric Lafforgue

Drobný šedesátník klečí nad stařičkým mikrofonem. Jeho hlas chraplavě přenáší malý reproduktor. Lu Muw je jedním z trojice komiků, kteří si říkají Moustache brothers, tedy Bratři s knírem. Přímo ve svém domě předvádějí každý večer přestavení, které je směsicí politické satiry a tradičního tance i průvodcem po dějinách Barmy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu v Barmě Jaromíra Marka

Jejich vtipy jsou břitké a nemilosrdné, generály vládnoucí vojenské junty nešetří a prezidenta se nebojí nazvat Ali Babou. Odvaha jim zůstala, jen publikum se změnilo. Už pár let totiž hrají jen pro cizince.

„Naše představení není jen zábava. Jde hlavně o informace. Mnozí turisté a cizinci, kteří přijedou do Barmy, vidí jen vnější pozlátko. Drahá auta a hotely. Nevědí ale o politických vězních, o lidech, kteří strádají. I o tom je naše představení. Prostřednictvím turistů pak naše zpráva o Barmě putuje do celého světa,“ říká Lu Muw.

Bratři by možná raději hráli pro místní lidi, to ale není možné. Vše zavinil vtip na adresu generálů pronesený před šestnácti lety. Dva ze tří bratří byli zatčeni a odsouzeni k sedmi letům nucených prací. Ani poté, co si trest odpykali, nesmí dál vystupovat pro svoje původní publikum - místní lidi.

Lu Muw je jedním z trojice komiků, kteří si říkají Moustache brothers, tedy Bratři s knírem | Foto: Jaromír Marek

Do voleb teď vkládají velké naděje. Svůj dům proměnili v kancelář politické strany paní Su Tij a její obří portréty zdobí průčelí domu.

„Až vyhraje paní Su Ťij, Kníratí bratři budou svobodní. Budeme zase hrát pro naše lidi. Teď to nejde, ale čekáme a doufáme,“ uvádí Lu Muw, rtuťovitý mužíček s živýma očima a velkým knírem. Muž, který spolu se svými bratry na vlastní kůži pocítil, jak tvrdý může být v Barmě trest za politický vtip.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme