V Barmě začalo navzdory katastrofě referendum o nové ústavě

Bez ohledu na následky ničivého cyklonu začalo v Barmě referendum o nové ústavě. Vojenská junta pořádá hlasování na většině území, jen v nejpostiženějších oblastech proběhne až 24. května. Armáda si chce ústavními změnami zajistit vládu i v budoucnu. Obává se proto zfalšování výsledků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Barmy hlasují

Obyvatelé Barmy hlasují | Foto: AFP

Barmští generálové se soustředí na úspěšné konání referenda navzdory tragickým následkům přírodní katastrofy. Nekoná se jen v Iravadské deltě a v největším městě Rangúnu.

Jde o první lidové hlasování od roku 1990, kdy zvítězila Národní liga za demokracii už tehdy vězněné Su Ťij. Armáda ale tehdy její vítězství neuznala a opozice je přesvědčena, že tomu tak bude i tentokrát.

"Junta si chce upevnit moc, ale lidé jsou proti. Podle našich odhadů by více než 60 procent v referendu říci ne. Pravděpodobně tak dojde ke zfalšování výsledků," je přesvědčen jeden z barmských disidentů Soe Aung.

OSN obnovila humanitární pomoc

Do země už opět proudí humanitární pomoc OSN. K jejímu přerušení došlo poté, co barmská armáda v pátek zabavila pomoc od Světového programu pro výživu.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v této souvislosti varoval před hrozivými následky v případě, že Barma okamžitě nezačne přijímat zahraniční pomoc. Podle barmského velvyslance při OSN je ale jeho země připravena všechny dodávky akceptovat, a to i ze Spojených států.

Několik pracovníků humanitárních organizací, kterým už barmské úřady vydaly vstupní víza, je podle vlastních slov frustrováno z toho, jak obtížné je dopravit pomoc do nejodlehlejších oblastí. Navíc když prakticky celý svět nabízí pomocnou ruku.

Podle neoficiálních informací je právě všelidové hlasování o změnách v ústavě hlavním důvodem, proč členové zahraničních humanitárních organizací povolení ke vstupu nedostávají, a stejně tak jsou odmítána i letadla s pomocí ze západních zemí. První americké letadlo tak má v Rangúnu přistát až v pondělí, tedy po sedmidenním čekání.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme