V Barmě začalo navzdory katastrofě referendum o nové ústavě

Bez ohledu na následky ničivého cyklonu začalo v Barmě referendum o nové ústavě. Vojenská junta pořádá hlasování na většině území, jen v nejpostiženějších oblastech proběhne až 24. května. Armáda si chce ústavními změnami zajistit vládu i v budoucnu. Obává se proto zfalšování výsledků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Barmy hlasují | Foto: AFP

Barmští generálové se soustředí na úspěšné konání referenda navzdory tragickým následkům přírodní katastrofy. Nekoná se jen v Iravadské deltě a v největším městě Rangúnu.

Jde o první lidové hlasování od roku 1990, kdy zvítězila Národní liga za demokracii už tehdy vězněné Su Ťij. Armáda ale tehdy její vítězství neuznala a opozice je přesvědčena, že tomu tak bude i tentokrát.

"Junta si chce upevnit moc, ale lidé jsou proti. Podle našich odhadů by více než 60 procent v referendu říci ne. Pravděpodobně tak dojde ke zfalšování výsledků," je přesvědčen jeden z barmských disidentů Soe Aung.

OSN obnovila humanitární pomoc

Do země už opět proudí humanitární pomoc OSN. K jejímu přerušení došlo poté, co barmská armáda v pátek zabavila pomoc od Světového programu pro výživu.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v této souvislosti varoval před hrozivými následky v případě, že Barma okamžitě nezačne přijímat zahraniční pomoc. Podle barmského velvyslance při OSN je ale jeho země připravena všechny dodávky akceptovat, a to i ze Spojených států.

Několik pracovníků humanitárních organizací, kterým už barmské úřady vydaly vstupní víza, je podle vlastních slov frustrováno z toho, jak obtížné je dopravit pomoc do nejodlehlejších oblastí. Navíc když prakticky celý svět nabízí pomocnou ruku.

Podle neoficiálních informací je právě všelidové hlasování o změnách v ústavě hlavním důvodem, proč členové zahraničních humanitárních organizací povolení ke vstupu nedostávají, a stejně tak jsou odmítána i letadla s pomocí ze západních zemí. První americké letadlo tak má v Rangúnu přistát až v pondělí, tedy po sedmidenním čekání.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme