V Barmě zatkli reportéry Reuters. Novináři informovali o vyhnání Rohingů
V Barmě byli zatčeni dva místní novináři, kteří pracují pro agenturu Reuters. Informovaly o tom ve středu světové agentury s odvoláním na mluvčího barmské vlády. Podle místního ministerstva informací žurnalisté, kteří pokrývali širokou škálu témat, včetně rohingské uprchlické krize, shromažďovali tajné materiály o barmských bezpečnostních složkách.
Reportéři byli pohřešováni od úterního večera. Ve středu barmská vláda potvrdila jejich zadržení. „Ano, je to pravda, byli zatčeni. Nejen vaši reportéři, ale také policisté, kteří byli do případu zapleteni,“ řekl agentuře Reuters vládní mluvčí Zo Tchei.
Neumí plavat, nikdy neviděl moře, přesto mladý Rohinga překonal čtyři kilometry řeky na plastové nádobě
Číst článek
„Naléhavě sháníme více informací o okolnostech jejich zatčení a jejich stávající situaci,“ prohlásila šéfka komunikačního oddělení agentury Reuters Abbe Serphosová.
Barmské ministerstvo informací posléze zveřejnilo fotografie obou mužů stojících u stolu, na němž leží dokumenty, mobilní telefony a bankovky. Úřad ve svém prohlášení uvedl, že žurnalisté získali od policistů „informace a důležité tajné dokumenty ohledně bezpečnostních složek“.
Novinář Ťjo Sou U psal pro agenturu Reuters od září. Reportér Wa Lone začal pro agenturu pracovat v červnu 2016 a psal i o tématu uprchlíků z muslimského menšinového etnika Rohingů.
OSN: Rohingové v Barmě jsou systematicky vyvražďováni a znásilňováni
Číst článek
Od konce srpna, kdy v barmském Arakanském státě zahájila barmská armáda operaci proti Rohingům, uteklo před násilnostmi do sousedního Bangladéše již 646 000 členů této menšiny. Armáda přístup do konfliktních oblastí Arakanského státu přísně kontroluje.
Americké velvyslanectví v největším barmském městě Rangúnu vyjádřilo v souvislosti se zatčením žurnalistů velké znepokojení. „Aby mohla uspět demokracie, musí mít novináři možnost vykonávat svou práci svobodně. Vyzýváme vládu, aby vysvětlila tato zatčení a umožnila okamžitý přístup k novinářům,“ uvedla ambasáda.
Zpravodajský server BBC s odvoláním na místní list Frontier Myanmar napsal, že dvojice byla zatčena na předměstí Rangúnu. Novináři prý měli u sebe armádní zprávy a mapu jedné z oblastí Arakanského státu.