V Baskicku vrcholí volební kampaň

V Baskicku dnes končí kampaň před nedělními volabmi, které rozhodnou o složení nového parlamentu a vlády. Politická seskupení se ještě na poslední chvíli snaží získat na svou stranu nerozhodnuté voliče. Jak z Vittorie informuje zvláštní zpravodaj Jiří Hošek, boj mezi baskickým a španělským táborem je velmi vyrovnaný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socialisty i lidovce přijeli na poslední velké volební mítinky podpořit straničtí šéfové José Luis Rodrigéz Sapatero a španělský premiér José Maria Aznar. Ten v Bilbau v emotivním vystoupení zavzpomínal na nedávno zavražděného předsedu aragonských lidovců Jimenéze Abada a prohlásil, že nejdůležitějším úkolem nové baskické vlády bude zbavit společnost strachu. To přeloženo znamená vypořádat se s terorismem.

Jasně si to uvědomuje i lidovecký volební lídr v Baskicku Jaime Maior Oreja: „S terorismem se nám nepodaří zkoncovat bez potřebného odhodlání. S terorismem v Baskicku nemůžeme zúčtovat bez spolupráce se španělskou vládou.“ Za kratší konec provazu zdá se tahá politická reprentace ETA koalice Eustal-Eritalok. Ta by oproti předchozím 14 mandátům mohla podle některých signálů v neděli získat jen osm křesel v regionálním parlamentu.

Markéta Kaclová, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme