V bavorském Mitterteichu se sejdou odpůrci dostavby Temelína

Několik stovek odpůrců jaderné energie se chystá v den prvního výročí fukušimské katastrofy demonstrovat v bavorském Mitterteichu proti plánované dostavbě Temelína. Česká jaderná elektrárna totiž leží necelých sto kilometrů od bavorských hranic. Odpůrci, které budou autobusy svážet z celého Bavorska, si pro demonstraci zvolili heslo Fukušima je všude.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín.

Jaderná elektrárna Temelín. | Foto: Filip Jandourek

V příhraničním Mitterteichu se nachází mezisklad jaderného odpadu. Aktivisté u něho demonstrovali v minulosti už vícekrát, dnes odpoledne se ale má jednat o první velký protitemelínský protest. Rozhodně ale nebude poslední, říká organizátorka akce Brigitte Artmann z německé strany Zelených.

„Nedokážu si představit, jak to bude chtít Česko zvládnout, až se v Temelíně začnou stavět další reaktory a přijedou první bagry. Opravdu si nemyslím, že lidé zůstanou sedět doma. Hranice nejsou žádnou překážkou,“ vysvětluje.

Dodává, že bavorští odpůrci jaderné energie nevnímají Česko jako nějaké zahraničí, ale hlavně jako sousedy. „Česko nám bohužel neposkytne veřejné slyšení k dostavbě Temelína,“ přibližuje Artmann motivy protestujících. Podle ní mají na veřejné slyšení na základě mezinárodních úmluv právo i lidé, kteří žijí za českými hranicemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavla Poláka o chystané demonstraci bavorských odpůrců dostavby Temelína

Na konci loňského roku nabídl premiér Petr Nečas Německu a Rakousku jako vstřícné gesto veřejnou diskusi. Je ale právně nezávazná, a proto podle aktivistů nepřijatelná. Česko ovšem podle vládního zmocněnce pro dostavbu Temelína Václava Bartušky vůči sousedům žádné zákonné povinnosti nemá.

„Povinně budeme mít veřejné slyšení v České republice, pochopitelně. Ale nejsme povinni ho mít v zahraničí. To, co premiér Nečas nabídl Německu a Rakousku, byl vstřícný krok a je to vysoko nad rámec všeho, co dosud kdy bylo v této oblasti,“ upozorňuje.

Začínající protesty v Německu podle něj nicméně nejsou žádným překvapením. „Atom má jak v Německu a Rakousku, tak koneckonců i v České republice samotné řadu odpůrců. Já předpokládám, že demonstrace proti Temelínu není rozhodně poslední, kterou v Německu vidíme. Musíme s tím počítat. Je to prostě svobodné vyjádření názoru občanů a berme jako fakt, že v Německu je dneska velká část veřejnosti proti atomu,“ říká.

Na dnešní demonstraci v Mitterteichu vystoupí mezi hlavními řečníky také český exministr životního prostředí Martin Bursík, který by uvítal vzájemný dialog.

„Přeshraniční dialog o jaderné energetice je absolutně legitimní, je zcela na místě a občané Bavorska, Saska, všech možných regionů v Evropě mají naprosté právo vyslovovat se k otázce jaderných elektráren v České republice, protože se jich to bytostně týká,“ myslí si.

Pavel Polák, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme