V Bavorsku začíná summit G7. U rozhovorů o Ukrajině bude chybět Putin

Za mimořádných bezpečnostních opatření začíná v bavorských Alpách summit skupiny G7. Lídři sedmi nejvyspělejších zemí světa budou jednat na luxusním zámku v Elmau. Mezi hlavními tématy budou aktuální globální problémy, boj s terorismem a také krize na Ukrajině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová a britský premiér David Cameron | Zdroj: Reuters

Kvůli anexi Krymu prezident Putin na summitu i letos chybí.

„Jsme skupina zemí, které sdílejí stejné hodnoty, jakými jsou svoboda, demokracie a lidská práva,“ zdůvodnila kancléřka Merkelová nepozvání ruského prezidenta na setkání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na demonstracích proti summitu G7 v bavorském městě Garmisch-Partenkirchenu natáčel Vojtěch Berger

Bývalí němečtí kancléři Helmut Schmitd a Gerhard Schröder její rozhodnutí kritizují. Bez Ruska u jednacího stolu se ukrajinská krize podle nich vyřešit nedá.

Na východě Ukrajiny se znovu válčí a Spojené státy chtějí s podporou evropských partnerů zvýšit tlak na Rusko. Německo s Francií ale navzdory aktuálně chladným vztahům s Ruskem nadále vidí řešení ukrajinské krize pouze v diplomacii. Vyzbrojování Kyjeva odmítají.

Řešení globálního oteplování

Německá kancléřka a hostitelka summitu Angela Merkelová chce také od účastníků slyšet jasný postoj skupiny ke globálnímu oteplování.

„Je v zájmu všech, abychom měli v roce 2020 pokud možno co nejzávažnější dohodu o ochraně klimatu s cílem maximálního oteplování o 2 stupně Celsia,“ prohlásila.

V tom chce kancléřku podpořit její britský kolega David Cameron. Přesvědčovat budou zejména japonského premiéra Šinzó Abeho, aby se jeho země zavázala k výraznějšímu snížení emisí skleníkových plynů.

Odpůrci skupiny G7 v Garmisch-Partenkirchenu | Foto: Vojtěch Berger

Lídry skupiny G7 na jejich vrcholných schůzkách doprovází pravidelně i davy demonstrantů. V Bavorsku proti nim stojí asi 20 tisíc policistů, kteří celou oblast kolem dějiště schůzky, tedy kolem zámku Elmau, důkladně připravili.

V bavorském městě Garmisch-Partenkirchenu proto odstranili i všechny poštovní schránky, aby v nich nemohla být ukryta výbušnina.

Už ráno se ale několik stovek odpůrců summitu skupiny G7 vydalo k přísně střeženému zámku Elmau. Organizátoři protestního pochodu původně počítali se 2 tisíci účastníky, německé úřady ale demonstrace v blízkosti zámku zakázaly.

Aktivisté se ráno pokusili zablokovat příjezdovou silnici k místu konání summitu, policie jim v tom ale zabránila. Podobně dopadla akce jiné skupiny odpůrců globalizace, kteří chtěli zablokovat nedalekou železniční trať.

Odpůrci skupiny G7 v Garmisch-Partenkirchenu | Foto: Vojtěch Berger

Země skupiny G7 | Foto: Český rozhlas

ČRo, Vojtěch Berger, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme