V Bejrútu už třetí den pokračují demonstrace za svržení vlády

Demonstrace libanonské opozice v hlavním městě Bejrútu vstoupily do třetího dne. Mají za cíl svržení prozápadního kabinetu premiéra Fuáda Siniury. Libanonskou vládu přijel podpořit i německý ministr zahraničí Walter Stahlmaier.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace v libanonském Bejrútu | Zdroj: ČTK

Premiér Fuád Siniura opakovaně zdůraznil, že jeho vláda zůstane v úřadu do té doby, dokud ji bude podporovat většina libanonského parlamentu. Siniura vyzval opozici k jednání prostřednictvím dialogu. Jeden z opozičních předáků opozice uvedl, že už nebudou souhlasit s žádnými rozhovory, pouze s rezignací.

Předák prozápadní většiny v libanonském parlamentu Walíd Džumblát prohlásil, že opoziční síly sice využívají svého demokratického práva protestovat, ale jejich cíle jsou opačné a s demokracií nemají nic společného.

"Vytvořili si stát ve státě, mají nezákonnou armádu, která existuje paralelně s tou regulérní Červencová válka s Izraelem, to bylo spiknutí Íránu a Sýrie k prosazení jejich cílů. Jsou proti mezinárodnímu tribunálu s vrahy expremiéra Harírího a myslím, že i proti rezoluci 1701. Chtějí mít z Libanonu na věky bojiště proti Izraeli." Podle Džumbláta se protestů účastní na stopadesát tisíc lidí placených opozicí

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme