V Bejrútu zabili jednoho z velitelů Hizballáhu. Šíitské hnutí obvinilo z atentátu Izrael

Atentátu podlehl jeden z vůdců libanonského hnutí Hizballáh Hasan al-Lakkís. Útočníci ho zastřelili před jeho domem na jižním předměstí Bejrútu. Hizballáh z atentátu obvinil Izrael, tamní úřady se ale k případu nevyjádřily. Den před zabitím Lakkíse ukázal vůdce šíitského hnutí Hasan Nasralláh na Saúdskou Arábii jako na strůjce bombového útoku před íránskou ambasádou v Bejrútu před dvěma týdny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zastánce libanonského Hizballáhu na předměstí Bejrútu | Zdroj: Reuters

„Já říkám, že to udělaly Brigády Abdulláha Azzáma. To není fiktivní, ale skutečně existující organizace, která má svého vůdce. A ten vůdce je saúdský Arab. Já jsem přesvědčený, že vedení je napojené na saúdské tajné služby," uvedl Hasan Nasralláh.

Hizballáh byl s židovským státem před sedmi roky v krátké otevřené válce. Hnutí přívrženců šíitského islámu je také spojencem Íránu a jeho členové pomáhají syrskému režimu v boji proti převážně sunnitským rebelům.

Brigády Abdulláha Azzáma, džihádistická organizace blízká Al-Káidě, se k útoku na íránskou ambasádu skutečně přihlásily.

Libanonské úřady později identifikovaly i sebevražedné útočníky.

Oba byli mladými příznivci radikálního duchovního Ahmada Asíra, který působí na jihu země. Jeden z útočníků byl z palestinského uprchlického tábora.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme