V Bělehradě má pokračovat výslech Ratka Mladiče

V Bělehradě má v těchto chvílích pokračovat výslech generála Ratka Mladiče. Toho včera zadržela srbská tajná policie BIA ve vesnici Lazarevo asi 80 kilometrů od Bělehradu. Mladić se má před tribunálem OSN zodpovídat ze zločinů spáchaných za války v Bosně a Hercegovině.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatčený válečný zločinec a bývalý generál Ratko Mladič

Zatčený válečný zločinec a bývalý generál Ratko Mladič | Zdroj: ČTK

První výslech musel vyšetřující soudce přerušit kvůli špatnému psychickému i fyzickému stavu devětašedesátiletého Ratka Mladiće. Ten nebyl podle srbské televize schopen vypovídat, věděl ale, kde se nachází a proč.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pohledu Srbů i Chorvatů na případ mluvila na Radiožurnálu Janina Hřebíčková, která vede odbor lidských práv a transformační politiky ministerstva zahraničních věcí a v bývalé Jugoslávii pracovala jako novinářka i mezinárodní expertka

„Vyšetřující soudce si zcela jasně přeje respektovat lidská práva Ratka Mladiče. Výslech přerušil kvůli tomu, že si generál musel vzít léky,“ řekl televizi RTS mluvčí zvláštního soudu pro válečné zločiny Bruno Vekarić.

Ratko Mladič podle právníka nebyl zatím ze zdravotních důvodů schopný na dotazy odpovídat. Lékaři v Bělehradě proto zjišťují, jestli jeho zdravotní stav dovolí, aby podstoupil i vyšetřování v Haagu. Podle prokurátora jde ale o součást obranné taktiky Mladičovi obhajoby, soudního řízení je prý plně schopen.

Srbský list BLIC dnes popisuje okolnosti akce, kterou provedla srbská služba BIA. Generál nekladl žádný odpor, přestože měl u sebe dvě pistole. Okamžitě potvrdil svoji pravou totožnost. Příslušníci zvláštní jednotky uvedli, že nepřijmou ani cent z odměny 10 milionů dolarů, která byla za odhalení Ratka Mladiće vypsána.

List BLIC dále píše o tom, že celou operaci přímo sledoval prezident Boris Tadić, podobně jako Barack Obama monitorioval dopadení bin Ládina v Pákistánu. V obou případech zůstanou pochybnosti o tom, jestli místní úřady opravdu o pobytu hledaných osob nic nevěděly. Tyto pochybnosti panují i v samotném Srbsku, potvrzuje v televizi B92 generál Alaksandar Dimitrijević z Mezinárodního ústavu pro bezpečnost:

„Jak je možné, že jsme tolik let pátrali po bosenském generálovi Mladićovi a nakonec jsme ho našli ve vesnici, kde většinu obyvatel tvoří uprchlíci z Bosny a navíc v domě jeho příbuzného, který se jmenuje Mladić?“

Bývalý Vysoký mezinárodní představitel v Bosně a Hercegovině Miroslav Lajčák ale ocenil, že současná srbská vláda byla, na rozdíl od té minulé, při pátrání mnohem aktivnější:

Přehrát

00:00 / 00:00

O první den po zatčení Ratka Mladiče shrnuje Martin Dorazín ze zahraniční redakce Radiožurnálu

„Jeho zatčení předcházelo obrovské úsilí na jeho lokalizaci a zrušení všech sítí, které ho podporovali. Nakonec zůstal prakticky sám a bez peněz a to, že se ukrýval v domě svého příbuzného, bylo jen logickým vyústěním obrovského úsilí, které odsekávalo chapadla chobotnice.“

Procedura vydání generála Mladiće by měla trvat týden, maximálně deset dní. Soudce má tři dny na rozhodnutí o extradici, Mladić další tři dny na odvolání. Konečné rozhodnutí podepíše ministryně spravedlnosti.

Podle Janiny Hřebíčkové, která vede odbor lidských práv a transformační politiky ministerstva zahraničních věcí a v bývalé Jugoslávii pracovala jako novinářka i mezinárodní expertka, se již změnil pohled Srbů i Chorvatů na mezinárodní soudní tribunál v Haagu. Považují ho nyní za spravedlivý a nezávislý, i když často pod politickým tlakem.

Martin Dorazín, Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme