V Bělehradě otevřeli výstavu připomínající invazi do Československa

21. srpen 1968 prožívaly s tehdejším Československem velmi intenzivně Srbsko a země bývalé Jugoslávie. Srbové a Jugoslávci sympatizovali s celým obrodným procesem a po invazi sovětských vojsk se nejen v Bělehradě po celé tehdejší svazové Jugoslávii spontánně rozvinula podpora Čechům a Slovákům přímo na místě. I o tom se mluvilo na výstavě, která proběhla v Bělehradě k tomuto výročí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělehrad

Bělehrad

Otevření výstavy Československo 1968 a 1969 a její průběh přitáhly pozornost politiků i široké veřejnosti. Fotografie ze zásahu sovětských vojsk v Praze v Československu byly neustále v obležení. Slovenský velvyslanec Igor Furdík který s velvyslankyní České republiky Hanou Hubáčkovou výstavu spolupořádal, viděl výstavu jako odraz velké podpory, kterou jugoslávská veřejnost projevovala v srpnových dnech roku 1968.

"Ak si niekto spomenie na to, čo to pre našich ludí znamenalo bývalá Juhoslávia, Belehrad, miesto, kde mohli počítať s tím, že tu možu stráviť pár chvíl , v tej ťažkej dobe, keď nevedeli, čo bude, to je niečo, čo my dneska hovoříme že je solidarita, viete," řekl slovenský velvyslanec.

Lidé tady pomáhali nezištně jak mohli. Ubytovávali u sebe bezplatně české a slovenské rodiny, které v tu dobu uvízly v Jugoslávii a často jim poskytovali i potraviny a další pomoc.

"Pre tých, ktorí to dávali, tak prirodzená, že oni, keď sa s nimi dneska vyprávate, tak oni ani dnes na to nehliadia, ako na niečo zvláštne, alebo hrdinské, brali to ako normálnu věc - ludskú a to je dobre," doplnil Furdík.

Profesor Alexandar Ilič, bývalý srbský velvyslanec v České republice a docent světové literatury na Bělehradské univerzitě připomněl, že Jugoslávie a Srbsko stály při Československu a jeho národech při všech závažných momentech historie, a to nejen v letech magických osmiček.

"V šedesátém osmém roce jsme stáli opět při vás. Byli to bělehradští studenti kteří okamžitě vyšli ven a začali demonstrovat před československým velvyslanectvím. A tehdy začalo, o čem dnes mluvíme jako o solidaritě. My jsme například jsme překládali české disidenty. Od Václava Havla k Ivanu Svitákovi, překládali jsme práce současného českého prezidenta Václava Klause. A toto pokračuje dodnes," upřesnil akademik.

Výstava měla velkou odezvu mezi veřejností protože podpora Čechům a Slovákům vycházela přímo od Srbů a obyvatel tehdejší Jugoslávie.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme