V Bělehradě otevřeli výstavu připomínající invazi do Československa

21. srpen 1968 prožívaly s tehdejším Československem velmi intenzivně Srbsko a země bývalé Jugoslávie. Srbové a Jugoslávci sympatizovali s celým obrodným procesem a po invazi sovětských vojsk se nejen v Bělehradě po celé tehdejší svazové Jugoslávii spontánně rozvinula podpora Čechům a Slovákům přímo na místě. I o tom se mluvilo na výstavě, která proběhla v Bělehradě k tomuto výročí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělehrad

Otevření výstavy Československo 1968 a 1969 a její průběh přitáhly pozornost politiků i široké veřejnosti. Fotografie ze zásahu sovětských vojsk v Praze v Československu byly neustále v obležení. Slovenský velvyslanec Igor Furdík který s velvyslankyní České republiky Hanou Hubáčkovou výstavu spolupořádal, viděl výstavu jako odraz velké podpory, kterou jugoslávská veřejnost projevovala v srpnových dnech roku 1968.

"Ak si niekto spomenie na to, čo to pre našich ludí znamenalo bývalá Juhoslávia, Belehrad, miesto, kde mohli počítať s tím, že tu možu stráviť pár chvíl , v tej ťažkej dobe, keď nevedeli, čo bude, to je niečo, čo my dneska hovoříme že je solidarita, viete," řekl slovenský velvyslanec.

Lidé tady pomáhali nezištně jak mohli. Ubytovávali u sebe bezplatně české a slovenské rodiny, které v tu dobu uvízly v Jugoslávii a často jim poskytovali i potraviny a další pomoc.

"Pre tých, ktorí to dávali, tak prirodzená, že oni, keď sa s nimi dneska vyprávate, tak oni ani dnes na to nehliadia, ako na niečo zvláštne, alebo hrdinské, brali to ako normálnu věc - ludskú a to je dobre," doplnil Furdík.

Profesor Alexandar Ilič, bývalý srbský velvyslanec v České republice a docent světové literatury na Bělehradské univerzitě připomněl, že Jugoslávie a Srbsko stály při Československu a jeho národech při všech závažných momentech historie, a to nejen v letech magických osmiček.

"V šedesátém osmém roce jsme stáli opět při vás. Byli to bělehradští studenti kteří okamžitě vyšli ven a začali demonstrovat před československým velvyslanectvím. A tehdy začalo, o čem dnes mluvíme jako o solidaritě. My jsme například jsme překládali české disidenty. Od Václava Havla k Ivanu Svitákovi, překládali jsme práce současného českého prezidenta Václava Klause. A toto pokračuje dodnes," upřesnil akademik.

Výstava měla velkou odezvu mezi veřejností protože podpora Čechům a Slovákům vycházela přímo od Srbů a obyvatel tehdejší Jugoslávie.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme