V Bělehradě začalo první jednání o návratu vyhnanců z Kosova

Návrat lidí vyhnaných z domovů zpět do Kosova - to je téma dnešní schůzky zástupců kosovské samosprávy s představiteli Srbska v Bělehradě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kos. Mitrovica - před "zónou důvěry" | Foto: Robert Mikoláš

V bělehradském Paláci federace se sešli zástupci všech etnických skupin žijících v Kosovu a Metohiji, srbské provincii, která je už 6 let pod správou OSN. Jak Českému rozhlasu řekl mluvčí pobočky Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v Bělehradu Andrej Machecić, jde o první společné jednání představitelů Srbska se zástupci kosovské samosprávy o návratu vyhnanců.

"Dnešní schůzka je vůbec prvním setkáním pracovní skupiny pro otázku návratu vnitrostátních běženců zpět do Kosova. Budou se projednávat témata dalších setkání tohoto grémia. Půjde především o hledání zmizelých osob, návrat lidí do jejich domovů nebo o zajištění dodávek elektřiny," uvedl Andrej Machecić.

Bělehrad trvá na tom, že před hrozbou teroru ze strany většinového albánského obyvatelstva opustilo své vesnice v Kosovu 200 tisíc Srbů a že 180 tisíc z nich se dosud nemohlo vrátit. Kosovští Albánci považují tato čísla za přehnaná.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme