V Belfastu pokračují severoirské mírové rozhovory

V Belfastu se dnes znovu jedná o budoucnosti Severního Irska. Politici chtějí obnovit severoirské shromáždění. Minulý týden na anglickém hradě Leeds se jim to totiž nepodařilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belfast | Foto: Milan Kocourek

Rozhovory koncem minulého týdne na hradě Leeds skončily bez dohody a představitelé severoirských stran spolu s ministry vlád Británie a Irské republiky v Belfastu navazují na to, čemu britská vláda říká nedokončené záležitosti. Premiér Tony Blair na hradě Leeds řekl, že podle jeho názoru otázka ukončení činnosti bojůvek může být vyřešena a chce, aby dohoda nastala během několika týdnů.

Severoirská samospráva byla suspendována před dvěma lety po rozpadu důvěry mezi protestanty a katolíky. Podle zpravodaje BBC v Belfastu strana demokratických unionistů, která získala nejvíc hlasů v posledních volbách, chce, aby ministři v budoucí exekutivě podléhali víc kontrole severoirského shromáždění, ale hlavní republikánská strana Sinn Fein se obává, že většina unionistů by mohla využít svých pravomocí k blokování důležitých rozhodnutí jejích ministrů.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme