V Belgii jsou na akce homosexuálů zvyklí. Ne vždy to ale gayové a lesby měli jednoduché

Nechat žít a respektovat nebo zavírat oči a odsouvat do ústraní. Akce k posílení tolerance vůči sexuálním menšinám Prague Pride vyvolává protichůdné reakce. Pod duhovou vlajkou, v rytmu hlasité hudby a oslavováním extravagance a rozmanitosti už posedmnácté prošel podobný průvod jako bude ten pražský v Bruselu. Tam jsou už ale na podobné akce zvyklí. Také díky velmi barvitému etnickému složení obyvatel belgické metropole jsou už Bruselané k sexuálním menšinám velmi tolerantní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alegorický vůz na bruselském Gay Pride | Foto: Pavel Novák

Gayové, lesby a transvestité mají v Bruselu neoficiální čtvrť. Že jste právě v ní, poznáte celkem neomylně podle duhových vlajek a názvů barů jako Boysboudoir a Homo Erectus.

Mluvčí gay přehlídky Peggy van der Merchieová říká, že ne vždy to měli gayové a lesby v Belgii tak jednoduché jako teď:

„V začátcích 90. let bylo hodně problémů. Festival mohl být jen v několika ulicích na okraji města. Postupně začala společnost a hlavně radnice hnutí gayů a leseb tolerovat. Dnes je pochod městem už tradicí a vítaným zpestřením jeho života.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O akcích homosexuálů v Belgii natáčel redaktor Pavel Novák

Od června 2003 mohou páry stejného pohlaví uzavírat v Belgii manželství na radnici. Zkostnatělá církev ani v Belgii takové svazky nadále neuznává. O tři roky později získaly taková manželství i možnost adoptovat dítě.

Alegorické vozy s ikonou popu Freddiem Marcurym, ženami v kožených plavkách a ‚ženomuži‘ v sexy prádle s punčochami na podvazky prošli Bruselem a nikdo je nezastavil, ani nikdo aktérům gay festivalu neublížil, jako se to stalo v Moskvě a někdy se to děje také v členských zemích Evropské unie. Možná, že i tam se někdy tato menšina dobude svých práv.

Průvod městem zakončí letošní Festival Prague Pride. Chystají se i protesty

Číst článek

Mluvčí festivalu Peggy jim radí, aby neházeli flintu do žita.

„Chtěli bychom jim pomoci, povzbudit je a ukázat jim, že když budou pokračovat v tom, co dělají, jednou dosáhnou toho, co my. Nevzdávejte to, to bychom jim chtěli vzkázat,“ dodává mluvčí.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme