V Belgii uctili památku československých vojáků padlých při invazi

Významný podíl československých vojáků na operaci proti hitlerovskému Německu si v belgickém De Panne připomněli váleční veteráni. Položením věnců k hrobům pěti desítek padlých Čechoslováků uctili památku těch, kteří blokovali francouzské přístavní město Dunkerque. Na přelomu let 1944 a 45 tak uvonili ruce spojeneckým silám v postupu od francouzského pobřeží do Německa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čestná stráž | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Slavnostní nástup, symbolická večerka a věnce s poděkováním za znovunabytou svobodu. Tak uctili památku padlých čeští a slovenští diplomaté, vojáci a také kamarádi těch, kteří odpočívají v belgické zemi.

92letý Jan Bačík si na druhy z boje, jejichž jména jsou na náhrobcích, dobře pamatuje: "Pro mě je to, jak vám říkám, jsem starej chlap, ale skoro bych brečel."

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák přibližuje pietní akt v De Panne

U Dunkerque a na belgickém území bojoval i jeho mladší kolega Jan Horal: "Válka je největším kraťasem lidské společnosti. To je kraťas, který stojí tolik lidí život!"

Při sedmiměsíčním obléhání přístavu Dunkerque padlo 189 československých vojáků.

Mnoho článků z historie 2. světové války naleznete na našem speciálním webu.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme