V Belgii večer začne generální stávka na protest proti úsporným opatřením

Belgie se chystá na generální stávku veřejného i soukromého sektoru. Od večera se zastaví vlaky a zítra má být doprava v této zemi zcela ochromena. Zastaví se výroba v mnoha podnicích a zavřené mají zůstat veřejné instituce. Stávka se může dotknout i mimořádně svolaného summitu Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belgické odbory protestovaly v centru Bruselu proti úsporným opatřením | Zdroj: Reuters

Už ve 22 hodin se zastaví provoz na belgické železnici. Přes Brusel nepojedou ani mezinárodní vlaky Thalys do Paříže, Amsterdamu nebo Frankfurtu nad Mohanem. Zastaví se také expres Eurostar do Londýna.

Pro řidiče kamionů nebo cestující v letecké dopravě to znamená, že musejí v pondělí počítat na území Belgie počítat s velkými problémy.

Kromě průmyslových podniků a veřejných institucí bude stávka hlavně v dopravě – městském dálkové, železniční i autobusové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Pavel Novák mluví o generální stávce v Belgii ve Víkendovém Radiožurnálu.mp3

Bruselské letiště Zaventem vyzývá cestující, aby se informovali u svých leteckých společností, jestli jejich spoj do Bruselu letí.

Dispečeři letového provozu se zatím ke stávce nepřipojili, ale i kvůli dalším stávkujícím službám může být provoz letiště značně zpomalený.

Kvůli absenci veřejné dopravy se mezi lidmi zvýšil zájem o organizovanou spolujízdu autem. Odboráři ale ohlásili, že budou blokovat vjezdy do měst. Problémy dostat se do centra Bruselu tak mohou mít i státníci evropské sedmadvacítky, kteří se mají sejít na mimořádně svolaném summitu Unie.

Odbory vyhlásily generální stávku na protest proti rozpočtovým škrtům a reformě důchodového systému.

Pavel Novák, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme