V Belgii zemřel etiopský premiér Zenawi. Může to ovlivnit stabilitu na východě Afriky

Etiopský premiér Meles Zenawi je po smrti. Zemřel v noci na dnešek v belgické nemocnici, kde se poslední dva měsíce léčil. Podle etiopské státní televize podlehl náhlé infekci. Funkci premiéra dočasně převezme místopředseda vlády a ministr zahraničí Hailemariam Desalegn.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Etiopský premiér Meles Zenawi

Etiopský premiér Meles Zenawi | Zdroj: Reuters

Protože byl Meles silnou politickou osobností, může jeho smrt ovlivnit vývoj nejen v Etiopii, ale i v celém regionu.

Mluvčí etiopské vlády ujistil zahraniční agentury, že země je stabilní a bude pokračovat ve směru, který nastavil zesnulý premiér.

Sedmapadesátiletý Meles Zenawi vládl v Etiopii přes dvacet let. Moci se chopil v roce 1991 po pádu komunistického prezidenta Mengistu Haile Mariama, podporovaného Sověty. Etiopie za jeho vlády ekonomicky prosperovala, zejména v posledních letech. Stále ale patří mezi nejchudší země světa. Silně ji zasáhl i konflikt s Eritreou, který si až do roku 2001 vyžádal na 100 tisíc mrtvých.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Etiopii po smrti jejího premiéra mluvil na Rádiu Česko zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Meles měl podle kritiků autoritářské sklony, nevybíravě umlčoval své politické oponenty. Pod rouškou protiteroristických zákonů vláda likviduje jakýkoli náznak odporu a bezohledně zatýká opozici. V posledních volbách pak vládnoucí strana získala těžko uvěřitelných 99,6 procenta hlasů.

Etiopská armáda je jedna z nejsilnějších v Africe. Spolupracuje se Spojenými státy, především v boji proti islamistům v Somálsku.

„Meles si nevychoval žádného nástupce. V parlamentu zasedá jen vládní koalice. Opozice tedy nyní může házet všechny neúspěchy na hlavu vlády a vláda nemá v čele silného muže, kterým byl doposud pan Meles. A to byla jedna z jeho chyb, že nepopustil dostatečný díl moci někomu jinému,“ říká zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Místopředseda vlády, který se po Melesovi ujímá moci, nemá podle Slezáka kolem sebe dostatečnou mocenskou základnu a proto pro něj bude obtížné vést zemi, která byla zvyklá na vůdcovství jednoho muže.

„Nevíme, jestli se teď s plnou silou neohlásí rozpory mezi jednotlivými etiopskými regiony a mocenskými skupinami,“ dodává Slezák.


Etiopie

Zdenka Turková, Helena Berková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme