V Bergen-Belsenu bylo otevřeno dokumentační centrum

Nového dokumentačního střediska se dnes dočkal koncentrační tábor Bergen-Belsen. Expozice přišla státní pokladnu a spolkovou zemi Dolní Sasko na 13 milionů eur. Slavnostního otevření se kromě politických prominentů zúčastnilo i 100 bývalých vězňů tábora.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník obětí holocaustu v Berlíně | Foto: Archiv

Bergen-Belsen ležící nedaleko severoněmeckého Celle nepatřil do stejné kategorie, jako vyhlazovací tábory na území Polska. Přesto i bilance dění za jeho zdmi je děsivá. Ze 120 tisíc vězňů našlo v táboře smrt asi 50 tisíc lidí. Vinou nelidského zacházení tam zemřelo i 14 tisíc sovětských válečných zajatců.

Osudy vězňů se po letech konečně dočkaly odpovídající dokumentace. "Dosavadní expozice nedosahovala mezinárodní úrovně," přiznává dolnosaský ministr kultury Bernd Busemann.

Páteří dokumentačního střediska s výstavní plochou 1500 metrů čtverečních, jsou filmy sestavené z výpovědí 340 pamětníků. Mezi nejznámější vězně a bohužel i oběti tábora patřili Anna Franková a její sestra Margot nebo malíř a spisovatel Josef Čapek.

Jiří Hošek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme