V Berlíně bude otevřen památník obětem holocaustu
V Berlíně dnes bude v rámci připomínky 60. výročí konce druhé světové války slavnostně odhalen památník obětem holocaustu. Nadace Charty 77 zároveň v německé metropoli udělí cenu Františka Kriegela pro letošní rok. Vyznamenáni budou českoslovenští Němci, kteří během války bojovali za československou státnost a demokracii.
17 let po první prezentaci návrhu se dnes konečně otevírá památník obětem židovských pogromů v Evropě. Jde o dílo amerického architekta Petera Eisenmana. 2711 grafitových sloupů je mementem xenofobie a antisemitismu nacistického Německa, a nejen jeho. "V počtu není žádná symbolika, původně to mělo být kolem 4300 sloupů, ale potom jsme tento počet museli redukovat, protože bylo třeba nechat také místo pro chodníky," říká architekt Eisenman.
Slavnostní odhalení památníku za 28 milionů eur připadlo na předsedu Bundestagu, bývalého východoněmecké disidenta Wolfganga Thierseho.