V Berlíně by mělo vzniknout Centrum proti vyhánění

Takzvané Centrum proti vyhánění by mělo v Berlíně vzniknout ještě v tomto volebním období Spolkového sněmu. V Berlíně to zahraničním novinářům řekla předsedkyně svazu vyhnanců Erika Steinbachová. S projektem centra, které má připomínat osudy poválečných německých vysídlenců ze střední a východní Evropy, je trnem v oku hlavně Polsku. Nesouhlasí s ním ale ani Česko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlín | Foto: de.wikipedia.org

Vláda kancléřky Merkelové se v koaličním prohlášení zavázala zřídit v Berlíně viditelnou připomínku poválečného odsunu Němců. Nadace Centra proti vyhánění, v jejímž čele stojí rovněž Erika Steinbachová, teď hlásí výrazný pokrok. Sama Steinbachová je přesvědčena o tom, že projekt bude dokončen v dohledné době.

"Je pozoruhodné, že vláda chce náš projekt realizovat jakožto státní instituci. Sama kancléřka mi přislíbila, že se na vzniku centra bude podílet jak Svaz vyhnanců, tak naše nadace," řekla v Berlíně Steinbachová. Novinkou je, že budova, která má plnit funkci muzea i jakéhosi památníku, nakonec neponese název Centrum proti vyhánění.

Jméno ale ještě nebylo s konečnou platností stanoveno. Taky konkrétní lokalita, kde se v německé metropoli projekt zhmotní, zůstává otevřenou záležitostí. Podle Steinbachové mají Polsko i další země plné právo odmítnout účast na kontroverzním projektu. "Pak by si ale neměly stěžovat, když se jim něco nebude zamlouvat," dodala poslankyně Spolkového sněmu za CDU.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme