V Berlíně je k vidění výstava o antifašistech z řad sudetských Němců

Významným příspěvkem v česko-německém usmíření je výstava o sudetských Němcích, kteří bojovali proti nacismu. Expozice s názvem "Zapomenutí hrdinové" se večer slavnostně otevřela v Berlíně. Už předtím byla k vidění na různých místech v České republice. Zpravodaj Českého rozhlasu v Německu Jiří Hošek se zajímal nejen o přijetí výstavy v německé metropoli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rok 1938: obsazení Sudet | Foto: redakce Post Bellum

"Než se dědeček probral a šel ke dveřím, tak už byly dveře byly rozražené a vlítli tam tři chlapi: Okamžitě ven a do Německa! V nočních košilích, bez ničeho, a když se máma bránila, tak řekli, že to máte na hranice deset minut," popisuje jeden z pamětníků Walter Sitte z Hrádku nad Nisou, kterak se česká lůza chovala těsně po válce k německým antifašistům.

I tyto politováníhodné excesy ukazuje výstava v srdci Berlína umístěná do prestižních prostor Domu Willyho Brandta, tedy stranické centrály německé sociální demokracie. "Expozice obsahuje nesmírně působivé snímky. Autorům se podařilo sesbírat materiály o událostech, o kterých podle mě spousta Čechů netuší. To samé platí pochopitelně taky pro Němce," přiznala Českému rozhlasu kontroverzní šéfka Svazu vyhnanců Erika Steinbachová.

Podle ní je tři roky staré uznání a omluva sudetoněmeckým antifašistům ze strany české vlády přínosem k vzájemnému usmíření, stejně jako samotná výstava. Také předseda německé SPD Franz Müntefering výstavu považuje za správný krok na cestě ke vzájemnému usmíření Čechů a Němců.

"Je statečné a správné zároveň, že osudy útěku a vyhnání německého obyvatelstva expozice a celý český projekt zachycuje. Podívat se kriticky na vlastní historii není lehké. To my Němci víme velice dobře. O to záslužnější je, že se česká vláda touto cestou vydala," prohlási Müntefering. Ten spolu se šéfem české sociální demokracie Jiřím Paroubkem výstavu zahájil.

Podle předsedy ČSSD zatím smířlivé gesto vůči všem sudetským Němcům není možné. "Z hlediska lidského já musím odsoudit samozřejmě excesy toho vysídlení, ale kdyby nebylo rozbití Československa, kdyby nebylo Henleina a jeho podporovatelů v rámci německé menšiny, tak by nebylo rozbito Československo a nemuseli bychom také řešit takové věci, ke kterým docházelo po válce. Takže je příčina a je následek," uvedl Paroubek.

Rovněž profesor Tomáš Kosta, který je "architektem" omluvy sudetoněmeckým antifašistům, si myslí, že teď není na tahu Praha, nýbrž němečtí vyhnanci. "Já myslím, že doba ještě neuzrála, poněvadž to je otázka dvoustranná. Tím nemyslím politickou reprezentaci, ale hlavně ti odsunutí se k tomu musí vyjádřit a nemůžou dělat tuto politiku, kterou dělají. Čili teď je míč u nich, oni nám ho musí nahrát, a my nebudeme smečovat, ale my ho přijmeme," míní Kosta.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme