V Berlíně je kvůli prvomájovým demonstracím nasazeno sedm tisíc policistů

Sedm tisíc policistů nasadila berlínské radnice na očekávané prvomájové demonstrace. Svátek práce bývá v německé metropoli spojený s násilnými protesty. Letos poprvé má největší protestní pochod projít historickým centrem města - známou ulicí Unter den Linden - tedy Pod lipami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

německá policie | Foto: Jiří Hošek

Předzvěstí Prvního máje byly tzv. antikapitalistické protesty během Valpuržiny noci. V původně dělnické čtvrti Wedding stovky lidí protestovaly proti dramaticky se zvyšujícím nájmům.

Poté, co část demonstrantů začala házet po policistech láhve, kameny a petardy, policie pochod předčasně ukončila. Další velká levicová demonstrace projde Berlínem po 18. hodině. Tři menší demonstrace svolala také krajně pravicová NPD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravu na největší prvomájovou demonstraci v Berlíně sleduje zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Den ale patří i lidovým oslavám, na řadě míst jsou atrakce pro děti a stánky s buřty. Ve čtvrti Kreuzberg vystupují nejrůznější hudebníci, performeři a tanečníci.

V 18 hodin vyjde očekávaná největší demonstrace pořádaná levicovými organizacemi. Čeká se, že by se jí mohlo zúčastnit nejméně 15 000 lidí.

Vminulých letech docházelo při podobných akcích často ke střetům policistů s demonstranty. Čeká se, že to bude stejné i letos.

Policisté sice prošli různými školeními, aby nijak radikály neprovokovala, ale část demonstrantů vždy pochodu zneužije a do rána v Kreuzbergu každoročně shoří několik aut, létají tam Molotovovy koktejly. Loni se mluvilo o velice klidném roce a to bylo zraněno na sto policistů.

Na celou demonstraci letos bude dohlížet kolem 7000 policistů, posily tam přijely i z dalších spolkových zemí.

Obavy jsou především z toho, že pochod poprvé projde samým centrem Berlína. Řadu obchodů a institucí už chrání zátarasy, na ulici Unter den Linden totiž mají své autosalony německé automobilky, sídlí tam řada bank i luxusních hotelů. Všichni se proto snažili co nejlépe zakrýt okna a zabezpečit svůj majetek.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme