V Berlíně se bude řešit vědecká rada vysídleneckého centra

V Berlíně se dnes bude řešit napjatá situace kolem vědecké rady nadace Útěk, vyhnání, usmíření. V posledních týdnech radu opustili tři členové, včetně polského zástupce i české historičky Kristiny Kaiserové. Nadace připravuje projekt tzv. „viditelného znamení" poválečného vyhnání Němců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlín | Foto: Ivan Štern | Zdroj: Český rozhlas

Kristině Kaiserové vadilo přílišné zpolitizování práce historiků. Její polský kolega Tomasz Szarota zase protestoval proti celkovému záměru vysídleneckého centra, ve kterém prý nejde o usmíření Němců se sousedními zeměmi. Němečtí sociální demokraté i postkomunisté vývoj ve vědecké radě ostře kritizovali a prohlásili, že bez českých a polských zástupců je naplnění cílů projektu nereálné.

Německý ministr kultury Bernd Neumann naznačil, že by se vědecká rada budoucího vysídleneckého centra měla rozšířit a měla by získat více zahraničních členů. Účast polských historiků přitom nevyloučil zmocněnec varšavské vlády pro vztahy s Německem Wladyslaw Bartoszewski.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme