V Berlíně se diskutuje o bezpečnosti na palestinských územích

Posílení palestinských bezpečnostních složek a justice - to je téma dnešní vrcholné konference, kterou hostí Berlín. Na ní by se měly dohodnout přísliby konkrétní pomoci palestinské samosprávě; ať už finančního rázu nebo formou posílení kontingentu policejních instruktorů. Židovský stát je k těmto snahám tradičně skeptický. Obává se, že se touto cestou mohou posílit palestinské teroristické struktury.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlín | Foto: de.wikipedia.org

"Více bezpečnosti pro Palestince znamená i více bezpečnosti pro Izrael." S touto tezí vystoupil na konferenci její hostitel, německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Z jeho úst se palestinská samospráva dočkala příslibu finanční pomoci ve výši 15 miliónů eur na výcvik policie pro rok 2009. Spolková kancléřka Angela Merkelová zdůraznila, že pouze dobře vybavená a vycvičená policie ke zlepšení bezpečnostní situace na západním břehu Jordánu nestačí.

"Policie může dosáhnout mnohého, ale její snaha přichází vniveč, pokud není podpořena justičním systémem, který by právo prosazoval. Policisté pak okamžitě ztrácejí motivaci a říkají: Proč bychom se měli vystavovat zbytečnému riziku?" varovala v Berlíně kancléřka, která palestinskému hnutí Hamas připomněla, že nezpochybnitelnou podmínkou dalších jednání je uznání práva Izraele na existenci.

Podle šéfky americké diplomacie Condoleezzy Riceové, která vystoupila s obdobným prohlášením, se při řešení izraelsko-palestinského konfliktu už vyplýtvalo příliš mnoho času.

"Palestinci už čekají příliš dlouho na vlastní stát. Ten by jim dal důstojnost, kterou si všichni lidé zaslouží. Izraelci zase příliš dlouho čekají na bezpečnost, kterou by jim jejich demokratický soused měl zajistit," připomněla americká ministryně, která Kongres pro oba nadcházející roky požádala o 100 miliónů dolarů na výcvik palestinských bezpečnostních složek.

Mezi palestinským premiérem Salámem Fajadem a izraelskou ministryní zahraničí Cipi Livniovou pokračovala v Berlíně nepřímo diskuse o tom, na čí straně hřiště se teď vlastně nachází pomyslný míč "blízkovýchodního pokroku".

"Palestinci potřebují vidět svou budoucnost, nezadatelnou budoucnost. Musejí cítit svobodu. Potřebují vědět, že jejich národní dědictví nepostihne další eroze. To všechno vyžaduje brzký politický pokrok v čele s okamžitým a úplným zastavením výstavby židovských sídlišť," zdůraznil palestinský premiér.

Šéfka izraelské diplomacie Livniová naznačila, že je židovský stát ochotný pohnout se z místa, ovšem nikoli bez viditelných výsledků na palestinské straně. Livniová doslova zmínila připravenost Izraele "nést kalkulovatelnou míru rizika v případě, že dojde k viditelnému pokroku v pásmu Gazy a na západním břehu Jordánu".

Související příspěvky: Příslušníky palestinských pořádkových jednotek cvičí i čeští policisté

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme