V Berlíně se rozhodne o osudu kontroverzní umělecké sbírky Cornelia Gurlitta

Švýcarské muzeum umění z Bernu dnes v Berlíně oznámí, jestli přijme kontroverzní sbírku sběratele Cornelia Gurlitta. Ten ji bernskému muzeu odkázal v poslední vůli. Obrazy a sochy sbíral Gurlittův otec Hildebrand, který pracoval pro Adolfa Hitlera jako obchodník s uměním. U stovek děl stále není jasné, jestli nebyly ukradeny židovským majitelům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návštěvníkům nabízí výstava v Musée Luxembourg neopakovatelný zážitek

Návštěvníkům nabízí výstava v Musée Luxembourg neopakovatelný zážitek | Foto: Jan Šmíd | Zdroj: Český rozhlas

Švýcarské muzeum si ponechalo na rozmyšlenou téměř půlroční lhůtu. Pokud sbírku přijme, bude muset počítat s řadou soudních sporů o navrácení jednotlivých uměleckých děl.

Muzeum by také muselo zdokumentovat přesný původ stovek obrazů a soch.

Německé úřady objevily více než tisíc uměleckých děl v mnichovském bytě Cornelia Gurlitta před dvěma roky. A to náhodou, když sběratele prověřovali kvůli možnému daňovému úniku.

Úřady vzácnou sbírku nejprve zabavily, zkraje letošního roku ji ale na základě rozhodnutí státního zastupitelství v Augsburgu opět vrátily. Měsíc poté Cornelius Gurlitt ve věku 81 let zemřel. V závěti sbírku odkázal soukromé nadaci Muzea výtvarného umění v Bernu.

Hodnota celé sbírky, ve které jsou zastoupení věhlasní umělci jako Picasso, Rodin nebo Chagall, se odhaduje na skoro 30 miliard korun.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme